
Badania geotechniczne przy budowie domu jednorodzinnego
Budowa i remontBudując dom jednorodzinny, inwestor jest zobowiązany do podjęcia współpracy m.in. z geodetą. Nierzadko wymieniany jest również geotechnik, czyli specjalista zajmujący się chociażby określaniem składu gruntu. Usługi w tym zakresie mogą okazać się bardzo przydatne, a niekiedy nawet niezbędne w celu uzyskania stabilności konstrukcji i tym samym bezpieczeństwa osób z niej korzystających.
Na czym polegają badania geotechniczne na budowie?
Po zakupie działki inwestor jest w stanie ocenić najczęściej niewielką część jej parametrów. Trudno jest bowiem uzyskać informacje chociażby na temat konkretnych warstw gruntu, jakie występują w danym obszarze. Może to być bardzo cenna wiedza – nie tylko dla osób chcących wybudować dom na stabilnym podłożu, ale również np. planujący przygotowanie studni głębinowej. W takiej sytuacji dobrze jest przeprowadzić badania geotechniczne. Etap terenowy polega najczęściej na wykonaniu specjalistycznych wierceń.
W tym celu używa się zarówno wiertnic mechanicznych, jak i np. ręcznych sond penetracyjnych. Odwierty dają możliwość nie tylko wydobycia gruntu i przekazania go do badań laboratoryjnych, ale również określenia głębokości, na jakich występują konkretne warstwy podłoża, np. wodonośna. Zdecydowanie najczęściej badania geotechniczne realizuje się sondą dynamiczną lekką DPL. Jej użycie pozwala uzyskać informacje na temat zagęszczenia gruntów rodzimych i nasypowych. Dokładne parametry są ustalane w toku przeprowadzanych po etapie terenowym badań laboratoryjnych.
Czy badanie geotechniczne jest obowiązkowe przy budowie domu?
Inwestor wznoszący na działce dom jednorodzinny musi mieć na uwadze wiele obowiązków, jakie wraz z rozpoczęciem takiego przedsięwzięcia na nim spoczywają. Jednym z nich nie jest co prawda badanie geotechniczne, jednak dobrze jest zwrócić uwagę na wiele zalet, jakie wynikają z wykonania takiej kontroli gruntu. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Wymiana gruntu lub kosztowny remont budynku po stwierdzeniu niekorzystnych parametrów podłoża nie przytrafią się inwestorowi, który wynajmie firmę geotechniczną.
Jedną z nich jest Progeo sp. z o.o., przeprowadzająca wiele rodzajów badań geologicznych oraz geotechnicznych. Określenie głębokości, na jakiej występują warstwy wodonośne, to kolejna korzyść z wykonania takich działań przy budowie domu. W ten sposób można w krótkim czasie przygotować własne ujęcie wody. Badania geotechniczne są zatem nieobowiązkowe przy budowie domu, jednak pozostają bardzo przydatne – zarówno przy konstruowaniu samego budynku, jak i dodatkowych jego elementów, np. wspomnianej studni głębinowej.