Materiał Partnera Badania geotechniczne gruntów – kiedy warto je przeprowadzić?

Badania geotechniczne gruntów – kiedy warto je przeprowadzić?

Planujesz zakup działki budowlanej? A może odziedziczyłeś ją po swoich przodkach i chcesz rozpocząć budowę wymarzonego domu? Zanim zdecydujesz się na ten krok – koniecznie skorzystaj z usług wykwalifikowanego geotechnika, który specjalizuje się w wykonywaniu specjalistycznych badań geotechnicznych. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy te badania są szczególnie ważne oraz w czym mogą pomóc!

Etapy badania geotechnicznego

Przebieg badania geotechnicznego uzależniony jest od potrzeb zleceniodawcy, rodzaju planowanej inwestycji oraz warunków geologicznych – jednak najczęściej wygląda następująco:

  • wykonanie odwiertów w ściśle określonych punktach i na odpowiednią głębokość,

  • pobranie i zabezpieczenie próbek z każdego otworu,

  • przeprowadzenie badań laboratoryjnych,

  • opracowanie dokumentacji i opinii na temat przydatności podłoża do budowy.

Otrzymując wyniki badania geotchnicznego, możesz liczyć na dokładną ocenę warunków wodno-gruntowych, ocenę zagęszczenia gruntu, jak i nośności podłoża. To wszystko ma ogromne znaczenie dla wykonawcy nowej inwestycji i pozwala zastosować najlepszą technologię budowy i ewentualne wzmocnienia – zwiększające trwałość i stabilność całej konstrukcji.

Warunkiem otrzymania wiarygodnych wyników analizy podłoża jest skorzystanie z usług specjalistów w dziedzinie geologii i geotechniki, na przykład Zakładu Robót Geologiczno-Wiertniczych Jacka Kielara!

Kiedy wykonać badanie geotechniczne gruntu?

Mimo że badanie gruntu w przypadku budowy domu jednorodzinnego nie jest obowiązkowe – warto je przeprowadzić. Najlepiej zrobić to jeszcze przed zakupem działki, a najpóźniej przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki wykonaniu laboratoryjnego badania gruntu zyskasz pewność, że Twój wymarzony dom będzie stał przez długie lata, a jego konstrukcja nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem osuwania się ziemi lub oddziaływania wód gruntowych.

Pamiętaj, że badanie gruntu można przeprowadzić niezależnie od pory roku – może to być lato, jak i zima!

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas