Materiał Partnera Badania geologiczne – zanim zaczniesz budowę

Badania geologiczne – zanim zaczniesz budowę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami trzeba wykonać badania geologiczne zanim rozpoczniemy budowę domu. Co musi sprawdzić geolog na naszej działce?

Dlaczego trzeba wykonać badania

Badania geologiczne są obowiązkowe. Nie mamy wyboru – musimy je wykonać. Ale, nawet gdyby było inaczej, żadna rozsądna osoba nie odważyłaby się ich pominąć. Tylko znając dobrze podłoże gruntowe, można zaprojektować bezpieczne fundamenty. To dzięki badaniom geologicznym znamy nośność, rodzaj i wszystkie cechy podłoża, na którym planujemy budowę. Żeby badania były rzetelne, powinien je wykonać doświadczony geolog, dysponujący profesjonalnym sprzętem. To bardzo ważne, by powierzyć wykonanie tych badań sprawdzonej firmie – takiej jak Nowe Przedsiębiorstwo Geologiczne z Częstochowy.

Kategorie geotechniczne

Zanim zlecimy wykonanie badań, musimy poznać kategorię geotechniczną budynku, który ma powstać na działce. Powinna być określona w projekcie budowlanym. Istnieją trzy kategorie geotechniczne. Pierwsza obejmuje niewielkie obiekty budowlane, przede wszystkim jedno- i dwupiętrowe domy jednorodzinne. W przypadku pierwszej kategorii geotechnicznej wystarczy, że geolog sporządzi odpowiednią opinię. Druga kategoria geotechniczna dotyczy budynków, które mają powstać w prostych i złożonych warunkach gruntowych – zaliczają się do niej fundamenty bezpośrednie i głębokie, przyczółki i filary mostowe, a także nabrzeża i systemy kotwiące. W tym przypadku, poza opinią geologa, będziemy potrzebować też dokumentacji badań podłoża i projektu geotechnicznego. Najbardziej wymagająca jest trzecia kategoria geotechniczna – oprócz potrzebnych w drugiej kategorii badań i dokumentów, konieczna jest też dokumentacja geologiczno-inżynierska. Trzecia kategoria obejmuje przede wszystkim obiekty, które mają zostać zbudowane w szczególnie skomplikowanych warunkach gruntowych oraz budynki wysokościowe.

Profesjonalne badania

Mając świadomość, jak ważne dla bezpieczeństwa budowy są badania geologiczne, warto rozejrzeć się za doświadczoną firmą geologiczną. Ważne, żeby firma, na której usługi się decydujemy, zatrudniała doświadczonych geologów. Jednak, żeby wykonać badania na odpowiednim poziomie, samo doświadczenie to za mało. Potrzebny jest też odpowiedni sprzęt pomiarowy. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie z nowoczesnymi urządzeniami łączą pracownicy Nowego Przedsiębiorstwa Geologicznego. Profesjonaliści zatrudniani przez przedsiębiorstwo specjalizują się w wykonywaniu badań geologiczno-inżynierskich. Wykonali już w sumie ponad 3000 opracowań. Pracują na terenie całego kraju, realizując zarówno duże, jak i mniejsze zlecenia. To firma, która sprawdzi się niezależnie od tego, jak skomplikowaną budowę planujemy.

Podziel się