Artykuł sponsorowany Badania archeologiczne na budowie

Badania archeologiczne na budowie

Bardzo często zdarza się, że pracownicy firm budowlanych podczas różnych prac znajdują nieoczekiwane przedmioty z poprzednich epok. Są również miejsca, wymagające nadzoru archeologicznego już przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności. Wówczas potrzebny jest archeolog, który dokona oględzin wykopalisk i dopilnuje wszystkich niezbędnych formalności z tym związanych. O czym trzeba pamiętać i jakie są procedury takich badań?

Nadzór archeologiczny

Tym pojęciem określa się rodzaj badań archeologicznych przeprowadzanych podczas robót budowlanych i ziemnych. W takich sytuacjach konieczna jest stała obecność archeologa na wszystkich etapach realizowanej inwestycji, m. in. podczas kopania fundamentów czy doprowadzania mediów. Jak mówią nam specjaliści z Detektu, oferującego profesjonalne usługi archeologiczne, do jego zadań należy wówczas nadzorowanie prac oraz prowadzenie dokumentacji wraz ze zdjęciami dotyczącej wszystkich obiektów mogących mieć charakter zabytkowy. Może on również przerwać czynności budowlane w przypadku natrafienia na niezidentyfikowane przedmioty, które stanowić mogą dziedzictwo narodowe. Archeolog zazwyczaj działa na zlecenie i z pozwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przypadku znalezienia jakichkolwiek fragmentów stanowiących element obiektu mającego wysoką wartość historyczną i cenne walory kulturowe przeprowadzane są rozszerzone czynności, tzw. archeologiczne badania wykopaliskowe. Zatrudnienie archeologa może także być związane z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzją o warunkach zabudowy.

Etapy działań

Do inwestora należy wykonanie pierwszej czynności, czyli sprawdzenie czy teren jest objęty strefą ochrony archeologicznej. Następnie archeolog przeprowadza szacunkowe opracowania w oparciu o kwerendy źródeł historycznych i archiwalnych. W tym momencie konieczne jest uzyskanie opinii archeologicznej o terenie z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz złożenie wniosku o wydanie decyzji umożliwiającej przeprowadzenie badań. Kolejny etap to już szczegółowe czynności archeologiczne i prace badawcze. Najczęściej spotykanymi obiektami są fragmenty ceramiki, narzędzia, monety, zdarzają się nawet szczątki osób. Archeolog wówczas musi przedstawić sprawozdanie z podjętych czynności, uwzględniając pozyskane wykopaliska. Specjaliści z Detektu, świadczącego usługi archeologiczne, zajmą się wszystkimi urzędowymi formalnościami, a niezbędne prace wykonają sprawnie i profesjonalnie, dzięki czemu prace budowlane na danym terenie zostaną szybko wznowione.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas