Materiał Partnera Awaria klimatyzacji – jakie są najczęstsze przyczyny?

Awaria klimatyzacji – jakie są najczęstsze przyczyny?

Awaria klimatyzacji to ogromny kłopot, zwłaszcza gdy na zewnątrz panują wręcz tropikalne temperatury. Jeszcze do niedawna instalacja tego typu uważana była za luksus, obecnie jest to podstawowe wyposażenie każdego biurowca i –coraz częściej- domu. Każdy klimatyzator- niezależnie od klasy i producenta- wymaga regularnych przeglądów technicznych i systematycznego serwisowania. Jakie awarie urządzenia są najpowszechniejsze?

Jak zbudowany jest klimatyzator?

By zrozumieć najczęstsze przyczyny awarii klimatyzatorów, warto najpierw zapoznać się z ich budową. Urządzenia typu split zbudowane są z dwóch odrębnych jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza potocznie nazywana jest parownikiem i składa się z wymiennika ciepła, wentylatora i elektroniki, która nią steruje. Z kolei jednostka zewnętrzna zbudowana jest ze sprężarki, skraplacza, wentylatora, zaworu rozprężnego i modułów elektrycznych. Parownik jest połączony rurami ze skraplaczem. W ich obiegu przepływa czynnik chłodniczy, który odbiera ciepło z jednej jednostki i transportuje do drugiej. Z kolei klimatyzacja multi-split to kilka jednostek wewnętrznych, które przyłączone są do jednej jednostki zewnętrznej.

Najczęstsze usterki klimatyzatora

Jak informuje specjalista z firmy Klimatyzacja-  do najczęstszych usterek tej właśnie instalacji można zaliczyć jego zbyt głośnie działanie. Jest ono oznaką silnej eksploatacji łożysk i innych elementów, które budują urządzenie. Bardzo często zdarza się też, że wydmuchiwane powietrze ma bardzo nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak na skutek silnego zanieczyszczenia klimatyzatora lub pojawienia się w nim grzybów. Taka sytuacja jest niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia, gdyż- wraz z powietrzem -wdychamy szkodliwe patogeny, które mogą powodować schorzenia płuc i dróg oddechowych. Częstą awarią jest także brak reakcji klimatyzatora na polecenia pilota lub problemy z jego uruchomieniem w ogóle. Może stać za tym usterka silnika, sprężarki bądź bezpieczników. Na skutek nieprawidłowej eksploatacji urządzenia, może pojawić się również awaria wentylatora. W takich sytuacjach wezwanie firmy serwisowej jest koniecznością.

Naprawa i regularny przegląd

Niezależnie od typu usterki- nawet jeśli klimatyzator działa- należy jak najszybciej poprosić o pomoc specjalistów. Bez wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi, nie jesteśmy w stanie zaradzić awarii samodzielnie, a możemy tylko pogorszyć sytuację i doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia klimatyzatora. Warto skorzystać z usług firmy serwisowej która obsługuje zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Wiele napraw wymaga bowiem praktyki z  serwisowaniem różnych typów urządzeń. Kiedy już kłopot zostanie zażegnany, należy pamiętać o regularnych przeglądach technicznych klimatyzacji. Dzięki nim cała instalacja funkcjonuje poprawnie przez długi czas.

Opracowanie:

Sebastian Naszewski Klimatyzacja

Okuniew , Parkowa 11

Podziel się