Materiał Partnera
Artykuły BHP niezbędne przy pracach budowlanych

Artykuły BHP niezbędne przy pracach budowlanych

Podczas prac budowlanych, najważniejszymi artykułami BHP są odzież ochronna, obuwie, uprzęże dekarskie oraz różnego rodzaju akcesoria. Ponieważ prace budowlane nadal wiążą się z największą liczbą wypadków, odpowiedni dobór artykułów BHP jest niezmiernie ważny. Przyjrzyjmy się zatem, bez czego nie mogą obyć się pracownicy na placu budowy. Sprawdź w naszym przewodniku.

Na każdej budowie strażnikiem BHP jest kierownik budowy, pracodawca natomiast zobligowany jest do wyposażenia pracowników w odpowiednie artykuły BHP. Jakie?

Odzież ochronna i obuwie

Najważniejsze będą odpowiednie spodnie z długimi nogawkami, tak zwane ogrodniczki. Materiał musi oddychać, a jednocześnie być odporny na rozdarcie. Ważne są kieszenie, rozmieszczone w funkcjonalny i wygodny sposób.

Obuwie z kolei powinno mieć:

  • wkładkę antypoślizgową
  • wkładkę antyprzebiciową
  • odpowiednią wysokość, najlepiej za kostkę

Rękawice i okulary

Kolejnymi, niezbędnymi artykułami BHP przy pracach budowlanych są rękawice i okulary ochronne. Pierwsze powinny zapewniać wygodny uchwyt oraz chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także porażeniem prądem. Okulary ochronne zakłada się przede wszystkim podczas cięcia i szlifowania twardych materiałów, kiedy powstają niebezpieczne iskry. Ochronią oczy pracowników budowy także przed pyłem, wiórami, opiłkami metalu lub płynami.

Wypożyczając sprzęt budowlany; podnośniki, kontenery, rusztowania czy podesty robocze z renomowanych wypożyczalni sprzętów, takiej jak na przykład Ramirent, nie zapominajmy o zaopatrzeniu się w podstawowe artykuły BHP.

Maski i nakolanniki

Kompletując artykuły BHP, przeznaczone do pracy na budowie, nie powinniśmy zapominać o maskach oraz nakolannikach. Maski ochronne są bardzo ważne, gdyż chronią przed szkodliwymi oparami, pyłami oraz toksynami z klejów, farb czy lakierów. Używając nakolanników, podwyższymy natomiast komfort pracy. Uchronią kolana przed obtarciami i odciskami.

Kaski, nauszniki, uprzęże

Trudno wyobrazić sobie prace budowlane bez kasku. Aby odpowiednio chronić przed urazami głowy, powinny być wykonane z twardego plastiku. Dzięki plastikowemu paskowi, możemy regulować ich obwód i idealnie dopasować je do głowy. Zazwyczaj stosuje się je razem z nausznikami, chroniącymi uszy przed hałasem.

Na koniec warto wspomnieć o dekarskich uprzężach dla osób, wykonujących prace na wysokości. Urządzenie zakłada się na ręce i nogi, a linkę zawiesza do mocno zamontowanego elementu, dzięki czemu pracownik nie spadnie z wysokości. 

Podziel się