Materiał Partnera Antypoślizgowość posadzki. Od czego zależy?

Antypoślizgowość posadzki. Od czego zależy?

Posadzki stosowane w przemyśle codziennie narażane są na intensywny ruch ludzi, pojazdów i maszyn, dlatego wymaga się od nich, aby były odporne na uszkodzenia i wytrzymałe. Właściwości antypoślizgowe są równie ważne w przypadku powierzchni o natężonym ruchu, gdyż to one zapobiegają niebezpieczeństwu poślizgu. W niniejszym artykule dowiesz się, od czego zależy antypoślizgowość posadzki i gdzie warto ją zastosować.

Z czego wykonać posadzkę antypoślizgową?

Bezpieczeństwo w pracy oraz w miejscach o natężonym ruchu jest bardzo ważne, dlatego posadzka stosowana w przemyśle czy na parkingach, powinna posiadać chropowatą strukturę, która nada jej odpowiednie właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo niebezpiecznego poślizgu.

Dobrze, aby posadzka antypoślizgowa wykonana była z żywic z drobnym kruszywem kwarcowym, np. piaskiem. Kwarc o bardzo drobnej granulacji nie jest widoczny po nałożeniu, a podłoga po zastygnięciu ma gładkie wykończenie – dodaje specjalista z firmy TQS FLOORING, której specjalnością są posadzki żywiczne spełniające najwyższe wymagania.

Kwarc jest twardym minerałem, dzięki czemu jest idealny do wzmacniania posadzek żywicznych, znajdujących się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Piasek kwarcowy to materiał, który umożliwia łączenie kilku warstw żywicy. Wystarczy posypać go na mokrą jeszcze warstwę. Taki zabieg ułatwia poprawne związanie się oraz wzmacnia całą nawierzchnię. Wiele osób decyduje się na zastosowanie posadzek żywicznych ze względu na świetne parametry, nie tylko antypoślizgowe. W dodatku mamy możliwość wyboru, czy chcemy posadzkę jednobarwną, czy wielokolorową - poprzez dodanie wielobarwnego kruszywa lub płatków akrylowych.

Gdzie stosowane są posadzki antypoślizgowe?

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury na temat warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi nam, że nawierzchnia dojść do budynków, schodów i pochylni zewnętrznych i wewnętrznych, ciągów komunikacyjnych w budynku oraz podłóg w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, a także posadzka w garażu, powinny być wykonane z materiałów niepowodujących niebezpieczeństwa poślizgu.

Stąd antypoślizgowe posadzki żywiczne najczęściej wykonywane są w miejscach pochyłych, np. rampy parkingowe, w halach produkcyjnych, w których pracują ludzie i znajdują się maszyny, na schodach czy wejściach do budynków, np. podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Dzięki właściwościom antypoślizgowym posadzki nawet przy dużej wilgotności powierzchni, auto lub inny pojazd nie wykona nieoczekiwanego manewru, a pracownicy unikną niebezpieczeństwa poślizgu. Podłogi żywiczne z dodatkiem drobnego kruszywa kwarcowego również chętnie wykorzystywane są w warsztatach, magazynach, laboratoriach, hipermarketach, szkołach, szpitalach czy muzeach. Właściciele hal i zakładów przemysłowych oraz centrów logistycznych bardzo często decydują się na wykonanie w nich posadzki żywicznej, która od wielu lat ceniona jest za swoją wytrzymałość, odporność i właściwości antypoślizgowe. Pamiętajmy także, że na współczynnik tarcia duży wpływ ma wielkość, materiał oraz siła nacisku stykanych się powierzchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas