Materiał Partnera Adaptacja poddasza na zgłoszenie

Adaptacja poddasza na zgłoszenie

Budynki mieszkalne zbudowane w dawnych latach mają zazwyczaj poddasze nieprzeznaczone do użytku. Dlatego, aby zyskać dodatkowe pokoje i miejsca do życia często pada decyzja o adaptacji poddasza. Co więcej, właściciele nowych domów również decydują się na powiększenie swojej nieruchomości o przestrzeń na poddaszu. Kiedy jest możliwa adaptacja na zgłoszenie i jakie są wymagane dokumenty?

Kiedy można zaadaptować poddasze ze zgłoszeniem?

W dowolnej nieruchomości można zaadaptować poddasze, jednak wymaga to odpowiednich pozwoleń budowlanych lub zgłoszeń. Jeżeli oddawana do przeróbki część domu jest w dobrym stanie technicznym i roboty budowlane nie muszą być przeprowadzane (nie wymaga pozwolenia na budowę) to może być adaptowana, na podstawie zgłoszenia do urzędu. Co więcej, należy pamiętać, że nieruchomość nie może być również zapisana w rejestrze zabytków.

Jakie prace można wykonać?

Zgłoszenie zmian w części budynku w urzędzie pozwala na przeprowadzenie określonych działań. Firmy oferujące usługi związane z adaptacją poddasza mogą naprawić bądź wymienić na nowe elementy, z których było wykonane poddasze, jeśli uległy zniszczeniu. Przykładowo można wymienić okna, pokrycie podłogowe, uzupełnić wszelkie dziury i zniekształcenia w ścianach oraz naprawić dach. Następnie można również wykonać ścianki działowe oraz zaplanować rozkład pomieszczeń i drzwi bez ingerencji w stałe ściany, oraz inne elementy konstrukcyjne budynku. Po zgłoszeniu w urzędzie adaptacji poddasza można także przeprowadzić instalacje elektryczne, kanalizacyjne, cieplne, klimatyczne, wodociągowe oraz telekomunikacyjne.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Adaptacja poddasza jest możliwa po zgłoszeniu do urzędu odpowiednich wniosków i dokumentów. Obecnie niezbędne jest przedstawienie w formie pisemnej wszelkich szczegółów dotyczących prac remontowych m.in. zakres prac, rodzaj, sposób wykonania i czas pracy. Trzeba dołączyć rysunek wskazujący działkę oraz nieruchomość, w której mają być przeprowadzone prace, a także właściwości konstrukcyjne budynku. Co więcej, niezbędne jest potwierdzenie własności nieruchomości, przedstawienie zaświadczenia informującego, że posiadłość jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego i informacji od projektanta czuwającego nad zmianą poddasza.

Jeżeli w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia nie dostaliśmy żądnych pism ze sprzeciwem, to możemy wykonywać prace remontowe. Dane zgłoszenie jest aktualne przez 2 lata.   

Firma Łuk-Bud Łukasz Kowalewski świadczy usługi budowlane i posiada swoją siedzibę w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskim). Zadaniem przedsiębiorstwa w głównej mierze jest przeprowadzanie kompleksowych remontów budynków niezależnie od wielkości. Szczególnie pracownicy wykonują instalacje elektryczne, hydrauliczne, sufity podwieszane, gipsy oraz zabudowy gipsowo-kartonowe. Co więcej, niestraszny jest im remont łazienek oraz adaptacja poddaszy. Firma posiada sprzęty najwyższej jakości niezbędne w realizacji zleceń klientów.

Opracowanie:

Łuk-Bud&NINE9BUD Łukasz Kowalewski I Andrzej Miklejn Usługi Budowlane

Elbląg , Broniewskiego 47B lok. 11

  • tel. 730 370 945

Podziel się