Artykuł sponsorowany Adaptacja poddasza na cele użytkowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Adaptacja poddasza na cele użytkowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Adaptacja poddasza na cele użytkowe to spore przedsięwzięcie, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Podstawą jest zaprojektowanie nowej przestrzeni oraz odpowiednie zaplanowanie przebiegu prac. Dzięki adaptacji poddasza zyskamy cenną przestrzeń użytkową i będziemy mogli zaaranżować ciekawe wnętrza. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę oraz o czym należy pamiętać, planując adaptację poddasza na cele użytkowe.

Określenie zakresu prac remontowych

Powodzenie naszego przedsięwzięcia będzie zależało od odpowiedniego zaplanowania prac remontowych. W tym celu musimy dokonać szczegółowych oględzin poddasza, po których będziemy mogli zadecydować, jakie prace będą niezbędne. Często okazuje się, że konieczne są poważniejsze przeróbki, jak np. zwiększenie wytrzymałości stropu, wymiana pokrycia dachowego, ocieplenie dachu czy zmiany w konstrukcji, potrzebne do uzyskania odpowiedniej wysokości w pomieszczeniach.

Ocenę stanu technicznego poddasza oraz zaplanowanie prac remontowych warto jest powierzyć profesjonalistom. Godną polecenia firmą, która zajmuje się świadczeniem usług remontowych, w tym wykonywaniem adaptacji poddaszy na cele użytkowe i mieszkalne, jest Houserwis, prowadzona przez Jarosława Palczewskiego w woj. pomorskim.



Na co zwracać uwagę, adaptując poddasze na cele mieszkalne?

Dobrze zaprojektowane poddasze użytkowe powinno spełniać kilka wymagań. Podstawą jest wysokość pomieszczeń. Przynajmniej w jednym punkcie we wnętrzu wysokość powinna wynosić min. 2,5 metra. Jeżeli nie uda nam się osiągnąć tej wysokości, powinniśmy rozważyć zastosowanie wyższego kąta nachylenia dachu. 

Istotną kwestią jest również zadbanie o prawidłową wentylację wnętrz, a także zapewnienie właściwej izolacji termicznej i akustycznej. Kluczowe jest także doświetlenie pomieszczeń. Na poddaszach najczęściej stosuje się efektowne okna połaciowe lub lukrany. W przypadku dachów dwuspadowych, na ścianach szczytowych możemy zaplanować wstawienie tradycyjnych okien.

Kolejną bardzo ważną sprawą jest zaprojektowanie schodów, na które będziemy musieli wygospodarować miejsce na parterze. Pamiętajmy, że nie powinniśmy wyprowadzać ich pod połacią, ponieważ utrudni to ich komfortowe użytkowanie.

Aspekt prawny prac remontowych

W wielu przypadkach adaptacja poddasza wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Wtedy konieczne będzie uzyskanie w lokalnym urzędzie pozwolenia na budowę. W starostwie powiatowym będziemy musieli zgłosić zmianę sposobu użytkowania budynku, która będzie miała wpływ na warunki bezpieczeństwa pożarowego, higieniczno-sanitarnych itp. Do wniosku należy dołączyć projekt budowlany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas