Materiał Partnera Adaptacja poddasza krok po kroku

Adaptacja poddasza krok po kroku

Wiele projektów domów jednorodzinnych dotyczy tworzenia poddasza do stanu deweloperskiego, który wykańczany jest po latach eksploatowania niższych kondygnacji. Wtedy remont jest stosunkowo prosty i tani. Inaczej jest w przypadku przekształcania strychów starszych obiektów na mieszkania np. dla kolejnego pokolenia rodziny. Wtedy należy przejść przez kilka ważnych etapów, od projektu, po prace aranżacyjne.

Analiza stanu technicznego

Adaptacja poddasza musi zawsze rozpocząć się od analizy stanu technicznego budynku. Dokonywane są ekspertyzy podłogi i poziom obciążenia stropu, czy też określa się szczelność dachu oraz poziom jego termoizolacyjności. Złożone analizy prowadzą do tego, aby remontowane pomieszczenia spełniały wszystkie wymogi prawne.

Firma wykonawcza musi również pomóc inwestorowi wystąpić o dodatkowy przydział energii elektrycznej u dostawcy, a także możliwość zwiększenia poboru ciepła z zakładu energetyki cieplnej, jeśli dom nie posiada własnej kotłowni. Bez charakterystyk energetycznych nigdy zatem nie powinno się adaptować poddaszy do celów mieszkalnych.

Projekt poddasza

Remont poddasza powinien odbywać się na podstawie złożonego projektu wraz z wizualizacjami. Pozwoli to nie tylko zapewnić bezpieczeństwo użytkowe przestrzeni oraz ich wysoką funkcjonalność, ale także dzięki opracowaniu można powiększyć wnętrza. Chodzi tutaj o podwyższanie ścian i modernizację dachu tak, aby adaptowane poddasze posiadało średnią wysokość na poziomie 220 centymetrów.

Projekt może uwzględniać również wykonanie nowych okien w poszyciu dachowym oraz osobnych drzwi, które nie będą przechodziły przez niższe kondygnacje budynku. Opracowanie pomaga także wyznaczyć najbardziej pasujący dla klienta styl pomieszczeń. Polecane są aranżacje loftowe oraz skandynawskie.

Przygotowanie do stanu deweloperskiego

Stary strych powinien w pierwszej kolejności zostać przygotowany do stanu deweloperskiego, czyli takiego, który pozwala na wykańczanie wnętrz. W przypadku poddaszy ważne jest ocieplanie dachów wełną mineralną na rusztach lub pianką PUR, a także wzmacnianie podłóg. Wymieniane są odeskowania i tworzone są bardzo lekkie wylewki.

Ważne jest także wyrównanie stropu, przygotowanie nowych kanałów wentylacyjnych, doprowadzenie instalacji i ich rozciągnięcie po wnętrzach, a także ułożenie izolacji przeciwwilgociowej między krokwiami. Aby móc mówić o stanie deweloperskim poddasza, należy także zakończyć prace montażu ścian działowych, skosów oraz sufitów podwieszanych. Wykończone muszą być także podłogi. O to dba firma Usług Ogólnobudowlanych Marcina Łukańki, która ma duże doświadczenie w adaptowaniu poddaszy do celów zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych.

Prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe to standardowe działania remontowe: malowanie, glazurowanie, tapetowanie, biały montaż, zakładanie listew, wstawianie drzwi oraz meblowanie. Najlepsi wykonawcy przeprowadzają remonty od A do Z, które zwą się wykańczaniem pod klucz.

Taka opcja jest bardzo opłacalna finansowo dla inwestorów. Wbrew pozorom może ona być tańsza od popularnej wciąż w Polsce metody gospodarczej (remonty prowadzone długimi miesiącami, częściowo na własną rękę właściciela obiektu). 

Podziel się