7 niezbędnych narzędzi w branży stolarskiej
Budowa i remontZawód stolarza jest trudną profesją, wymagającą wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Od tych ostatnich zależy efektywność wykonywanej pracy. Ułatwiają usunięcie usterek i stworzenie zupełnie nowych przedmiotów. Z uwagi na fakt, że nie jest łatwo odnaleźć się w gąszczu narzędzi stolarskich, warto zapoznać się z najczęściej wybieranymi przyrządami. Właściwie dobrane będą długo służyć. Sprawdź, które mogą Ci się przydać!
1. Młotek
Młotek jest jednym z najważniejszych narzędzi stolarskich. Ten prosty przyrząd stwarza stolarzowi wiele możliwości. Wybierając go należy wziąć pod uwagę jego wielkość i ciężar, a także np. występowanie funkcji dodatkowej – tzw. breszki. Łom taki pozwoli na szybkie wyciągnięcie krzywo wbitego gwoździa.
2. Miara taśmowa
Miara taśmowa umożliwia dokonywanie wszelkich pomiarów. Na ogół jest to miara zwijana, licząca minimum 3 metry. Taka sprawdzi się w mniejszych i większych projektach. Specjaliści firmy PENNY GONDEK wskazują, że dla większego komfortu użytkowania, powinna ona mieć sprężynę, blokadę oraz blaszkę umocowaną na jej końcu.
3.Piła do drewna
Jednym z ważniejszych narzędzi w warsztacie jest piła do drewna. Należy zwrócić uwagę na rozstaw zębów i wielkość piły. Specjalistyczny nóż z wymiennymi ostrzami jest elastycznym i niezwykle ostrym instrumentem. Doskonale sprawdza się przy oczyszczaniu, trasowaniu i wyznaczaniu linii.
4. Dłuto
Wśród narzędzi do obróbki drewna wymienia się również dłuta, które służą na ogół do prac rzeźbiarskich i wykończeniowych. Dobrze naostrzone gwarantuje uzyskanie pożądanych efektów. Warto zainwestować w zestaw dłut o różnej wielkości.
5. Wkrętak
Wkrętak, nazywany również śrubokrętem, również jest podstawowym narzędziem stolarza. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów wkrętaków, przede wszystkim płaskie i krzyżakowe. Profesjonaliści wykorzystują również wkrętaki typu Pozidriv, Phillips, Torx, Torq-Set, Tri-Wing, Spanner, a także sześciokątne i kwadratowe.
6. Strug stolarski
Strug stolarski pomaga w uzyskaniu wyrównanej płaszczyzny, poprzez zbieranie cienkich warstw materiału. Może być wyposażony w mechanizm regulacji, dzięki czemu praca będzie łatwiejsza i precyzyjna.
7. Ścisk stolarski
Ścisk stolarski ułatwia umocowanie danego elementu podczas obróbki. Warto rozważyć i wybrać optymalny rozmiar ścisków, lub wyposażyć się w kilka różnych.
Pomocne może okazać się imadło, które umożliwia ustabilizowanie elementów podczas wiercenia, cięcia i szlifowania. Jest to urządzenie ułatwiające sklejenie kilku elementów.