Artykuł sponsorowany 4 cechy drewna konstrukcyjnego dla więźby dachowej domu

4 cechy drewna konstrukcyjnego dla więźby dachowej domu

Konstrukcja więźby dachowej domu jednorodzinnego musi być idealnie dostosowana do warunków technicznych całego budynku, a także do planowego pokrycia dachowego. W innym razie może dochodzić do jej nadmiernego obciążenia i konieczności remontu, który nigdy nie należy do taniego. Źle zaprojektowana więźba oraz słabej klasy drewno mogą wpłynąć również na obniżoną izolacyjność termiczną budynku i powstawanie zawilgoceń dachu. Inwestorzy powinni zatem stawiać na najwyższe w swoim standardzie materiały, które zagwarantują dach solidny i trwały na lata. Drewno konstrukcyjne na więźbę powinno spełniać zatem 4 cechy opisane w dalszych częściach artykułu.

Drewno pozyskiwane z obszarów objętych certyfikatem FSC

Pierwszą cechą, którą musi spełniać dobre drewno konstrukcyjne na więźbę dachową, jest jego sprawdzone pochodzenie i wyselekcjonowanie zgodnie z normami FSC-STD-40-005 V3-1 FSC oraz FSC-STD-30-010 V2-0. Stanowią one, iż wysokiej klasy materiałem jest drewno kontrolowane z obszarów objętych specjalnym monitoringiem, audytami oraz badaniami. Mowa o terenach leśnych ekologicznych, gdzie rosną zdrowe drzewa, poddawane pielęgnacji i te zabezpieczane w naturalny sposób przed atakami szkodników oraz przed chorobami. Jak rozpoznać zaś, czy dane drewno konstrukcyjne w sprzedaży pochodzi z obszarów spełniających wymogi wyżej wyróżnionych standardów?

Drewno kontrolowane jest zawsze opatrzone specjalnym certyfikatem FSC i dotyczyć może zarówno materiałów pozyskanych w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Wysokiej klasy tarcicę obrobioną na więźbę kupić zaś można od firmy MAREXBUD, której tartak zlokalizowany jest w miejscowości Aleksandrów Drugi, a punkt sprzedaży w Lublinie.

Drewno konstrukcyjne w klasie C24 lub wyższej

Dobrze wyselekcjonowane drewno bez ubytków i o naturalnej wysokiej twardości cenne jest dla branży dekarskiej, ale nie oznacza tego, iż na sto procent zostanie wykorzystanie do tworzenia więźby dachowej. Istotne jest również, by spełniało ono ważną normę PN-EN 338, która opisuje klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego. Jest ono badane pod kątem wytrzymałości na zginanie, ściskanie, ścinanie i rozciąganie, a także testowane są jego właściwości sprężyste oraz gęstość – charakterystyczna i średnia. Następnie kwalifikowane jest do odpowiedniej klasy od C14 do C50 dla gatunków iglastych oraz od D18 do D70 dla gatunków liściastych. Jakie drewno spośród takiej dużej rodziny klasowej wybrać zatem na więźbę dachową?

Do budowy dachów wybiera się w Polsce zazwyczaj drewno konstrukcyjne C24, czyli tarcicę z drzew iglastych. Rzadziej produkowane są zaś więźby dachowe z gatunków drzew liściastych w klasach D30 i wyższych.

Drewno fitosanitarne suszone komorowo i impregnowane

Jeśli drewno przeszło pozytywną selekcję i zostało zakwalifikowane do drewna konstrukcyjnego C24 lub wyższego według normy PN-EN 338, nic nie stoi na przeszkodzie, by mogło zostać wykorzystane do budowy więźby dachowej. Przed sprzedażą musi zostać jednak do tego w odpowiedni sposób przygotowane. Istotne są procesy obróbki materiałowej nadające formy tarcicy, a także szeroko pojęta zabezpieczająca obróbka termiczna:

  • zabieg fitosanitarny – usuwa ze struktury drewna insekty i wszystkie drobnoustroje wraz z formami przetrwalnikowymi, zabezpieczając przed rozwojem pleśni oraz grzybów.
  • suszenie komorowe – pozwala wytrącić ze struktury drewna wilgoć do takiej postaci, by materiał podczas zmian temperatury oraz wilgotności powietrza nie zmieniał swoich parametrów technicznych tj. by „nie pracował”.
  • kąpiele impregnacyjne – dzięki nim drewno jest ognioodporne, hydrofobowe, mniej podatne na ataki insektów i dobrze zabezpieczone przed starzeniem.

Drewno łączone w wiązary prefabrykowanej

Drewno konstrukcyjne przeznaczone dla więźb dachowych powinno również być wykonane w formie wiązarów prefabrykowanych połączonych dzięki płytkom kolczastym. Dzięki temu składanie całej konstrukcji na placu budowy stanie się prostsze i szybsze, a co za tym idzie tańsze. Prefabrykowane elementy więźby to również gwarancja solidnego połączenia wiązarów, co jest niebywale ważne dla żywotności całego dachu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas