Artykuł sponsorowany Zmniejszanie strat energii w budownictwie wielorodzinnym

Zmniejszanie strat energii w budownictwie wielorodzinnym

Działania mające na celu zaoszczędzenie energii są bardzo istotne. Szczególnie gdy w ten sposób można zaoszczędzić znaczną ilość paliw kopalnych, których prędzej, czy później zacznie brakować. Niestety w budownictwie starego typu, projektowanie rozwiązań mających na celu niwelowanie strat cieplnych, nie stanowiło priorytetu. Co zrobić, aby naprawić ten stan rzeczy?

Termoizolacje budynków

W wielu polskich miastach zarówno obecnie, jak i poprzez pryzmat ostatnich lat, można zaobserwować zakres robót budowlanych związanych z termoizolacjami budynków. Są to prace prowadzone głównie na elewacjach. To właśnie tamtędy, ze względu na słabe właściwości termoizolacyjne materiału, z którego zostały wykonane, ucieka najwięcej energii cieplnej. Prace polegają na dołożeniu kolejnej warstwy materiału do istniejących ścian zewnętrznych. Dokonuje się tego przede wszystkim za pomocą styropianu o odpowiednich współczynnikach. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie. Skąd pewność, że zastosowane rozwiązania przyniosą wymierny skutek, który przyczyni się do mniejszego zużycia energii potrzebnej do ogrzewania budynku? Nie można oczywiście rozwiązać tego problemu na zasadzie domysłu lub rachunku prawdopodobieństwa, ponieważ często chodzi o naprawdę duże pieniądze. Aby zachować pełen profesjonalizm, spółdzielnie mieszkaniowe korzystają z usług profesjonalnych firm, które wykonują audyt energetyczny.

Ich zadaniem jest przygotowanie opracowania, które umożliwi zmniejszenie strat cieplnych bloku o 10% i będzie to możliwe do suchego, matematycznego udowodnienia. Warto skorzystać z usług firm przede wszystkim najbardziej doświadczonych. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Cedomu, która od wielu lat zapewnia klientom dostęp do usług audytowych na najwyższym poziomie. Ich klienci mogą liczyć na rzetelność oraz terminowość powierzanych zleceń. Dlaczego jednak sprawy związane ze stratą energii cieplnej są tak ważne, skoro chodzi 10% poprawy właściwości termoizolacyjnych?

Paliwa kopalne a ochrona środowiska

Chodzi przede wszystkim o efekt skali. Oczywiście, że poprawa termoizolacyjności jednego budynku nie zmieni kompletnie nic w zakresie ochrony środowiska. Co jednak gdy uda się to zrobić na wszystkich budynkach, które nie spełniają norm? Otóż to. Mniej energii zużytej na ogrzewanie to mniej spalonego w elektrowniach węgla. Mniej spalonego węgla to mniej dwutlenku węgla w atmosferze. Przeważnie dzieje się tak, że sprawy związane z ochroną środowiska tworzą łańcuch przyczynowo-skutkowy.

Rola firm, wykonujących audyt energetyczny jest zatem bardzo ważna. Badania naukowe w jasny sposób pokazują, że paliw kopalnych nie wystarczy ludzkości na bardzo długo. Dlatego właśnie wszelkie próby ograniczenia ich wydobycia są tak kluczowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas