Artykuł sponsorowany Zastosowanie chłodziarek laboratoryjnych

Zastosowanie chłodziarek laboratoryjnych

Jednym z najczęściej stosowanych w wielu laboratoriach sprzętów jest chodziarka laboratoryjna. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest przechowywanie preparatów w odpowiednich warunkach oraz późniejsze ich wykorzystywanie do badań. Zobacz, jaką rolę w procesie magazynowania i transportu materiałów pełni chłodziarka laboratoryjna oraz jakie typy chłodziarek wyróżniamy.

Do czego służy chłodziarka laboratoryjna?

Chłodziarki laboratoryjne służą do bezpiecznego przechowywania substancji wrażliwych na temperaturę, a także materiałów wybuchowych oraz łatwopalnych. Nowoczesne chłodziarki laboratoryjne, które znaleźć możesz na przykład w ofercie firmy Elkar – producenta sprzętu laboratoryjnego, wyposażone są w liczne dodatkowe funkcje pozwalające na optymalne przechowywanie próbek wrażliwych oraz substancji chemicznych i materiałów do celów badawczych.

Dzięki precyzyjnym modułom elektronicznym, które wbudowane są w tego typu urządzenia, możliwa jest bardzo dokładna regulacja temperatury, co pozwala na zapewnienie przechowywanym materiałów optymalnych warunków. Chłodziarki wykorzystywane w laboratoriach i centrach diagnostycznych wyposażone muszą być również w dynamiczny układ chłodzenia oraz  skuteczną izolację.

Warto wspomnieć także o tym, że chłodziarki laboratoryjne są urządzeniami stosowanymi na potrzeby obiektów medycznych i laboratoriów badawczych, dlatego posiadać muszą własny agregat prądotwórczy, który w przypadku awarii źródła prądu podtrzymywać będzie zaprogramowaną temperaturę aż do momentu ponownego dostępu do energii z sieci.

Rodzaje chłodziarek laboratoryjnych

W ofertach firm produkujących sprzęt laboratoryjny znaleźć możemy chłodziarki i zamrażarki o różnym przeznaczeniu oraz wymiarach i właściwościach. Ze względu na zakres temperatur, jakie oferują dane urządzenia, podzielić możemy je na:

  • chłodziarki laboratoryjne,
  • chłodziarko-zamrażarki laboratoryjne,
  • zamrażarki laboratoryjne,
  • przenośne chłodziarko-zamrażarki.

Zazwyczaj mają one formę szafy mroźniczej lub chłodniczej, która umożliwia przechowywanie wielu materiałów i preparatów w tym samym czasie. Inną, istotną różnicą jest przeszklenie drzwi – wyróżniamy chłodziarki posiadające drzwi pełne oraz przeszklone – w zależności od rodzaju preparatów, które przechowywane będą w chłodziarce.

Chodziarki przenośne pełnią natomiast ważną rolę podczas transportu materiałów i substancji, wymagających specyficznych warunków przechowywania.

Dzięki istnieniu chłodziarek laboratoryjnych możliwe jest przechowywanie preparatów, prowadzenie ważnych badań, a także przechowywanie materiałów biologicznych, takich jak krew czy osocze na potrzeby medyczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas