Artykuł sponsorowany Zasady funkcjonowania konta księgowego

Zasady funkcjonowania konta księgowego

Konto księgowe to podstawowe urządzenie księgowe służące bieżącemu i systematycznemu rejestrowaniu operacji gospodarczych. Prowadzenie takiego konta umożliwia ewidencję stanu początkowego aktywów i pasywów, ich aktualne ujęcie i wyznaczenie stanu końcowego poszczególnych składników. Najważniejszą funkcją prowadzenia takiej ewidencji jest wykazywanie zwiększeń i zmniejszeń danego składnika gospodarczego podmiotu. Wyjaśniamy, czym jest konto księgowe i jakie zasady kierują jego funkcjonowaniem.

Czym jest konto księgowe?

Konto księgowe jest narzędziem do rejestrowania wszelkich operacji gospodarczych przyczyniających się do zmiany stanu majątkowego podmiotu. Dlatego ważne jest, aby dla każdej pozycji bilansowej tworzyć i prowadzić odrębne konto, czyli tzw. konto bilansowe. Z kolei konta niebilansowe służą odzwierciedleniu przebiegu procesów gospodarczych w danym podmiocie. W odrębnym podziale wyróżnia się również konto wynikowe, czyli konto przychodów, konto zysków i strat nadzwyczajnych, a także tzw. konto- wynik finansowy, które dostarczają informacji o przychodach jednostki, a także kosztach prowadzonej działalności. Oprócz tego wyróżnia się konta korygujące, mające na celu korektę stanu kont bilansowych.

Natomiast ze względu na formę, konta księgowe dzielą się na jednostronne i dwustronne. Konta jednostronne nie zawierają podziału na część rejestracji przychodów i kosztów. Taka forma jest adekwatna przy działalności, w której najważniejsza jest informacja o bieżącym stanie danego przedmiotu ewidencji. W przypadku takiej formy konta, po każdej operacji obliczany jest aktualny stan danego składnika podmiotu. Natomiast konto dwustronne zawiera podział na strony przeznaczone do ewidencji transakcji zwiększających lub zmniejszających stan danego składnika. Jest to częściej stosowana forma prowadzenia konta księgowego. Szeroki zakres usług księgowych i rachunkowych świadczy Biuro Rachunkowe Atoran, oferujące zarówno prowadzenie księgowości uproszczonej, jak i ksiąg rachunkowych.

Jak funkcjonuje konto księgowe?

Niezależnie od przyjętej formy, konto księgowe zawsze powinno zawierać takie elementy jak nazwa konta wraz z symbolem cyfrowym, dane identyfikacyjne operacji, a także dane kwotowe. Obroty konta są tworzone na podstawie sumowania operacji gospodarczych, z czym dodatkowo wiąże się pojęcie saldo konta dotyczące różnicy między obrotami. Ogółem, konto księgowe wykazuje dwa salda. Saldo początkowe określa stan na początku okresu sprawozdawczego. Natomiast saldo końcowe dotyczy końca okresu sprawozdawczego. W uproszczonej formie konto można podzielić na stronę debetową, która obejmuje obciążenie konta i stronę kredytową, która dotyczy uznania konta i zapisu na plus.

Konta księgowe kierują się zasadą podwójnego zapisu, zgodnie z którą każda operacja musi być księgowana na dwóch odpowiednich kontach po ich przeciwstawnych stronach w tej samej kwocie. Zapisy po stronie debetowej powinny być równe tym po stronie kredytowej. Ponadto konta księgowe powinny być prowadzone zgodnie z zasadami rachunkowości danego podmiotu, poprzez ustalenie tzw. planu kont, który jest uporządkowanym systemem nazw i symboli kont danego podmiotu. Plan kont można indywidualnie dostosować do potrzeb jednostki z zachowaniem wymogów formalnych.

Dla funkcjonowania konta ważne jest również pojęcie ewidencji syntetycznej i analitycznej. Konta syntetyczne nazywane są kontami głównymi i obejmują wszystkie konta bilansowe i wynikowe i kierują się zasadą podwójnego zapisu. Informacje zawarte na tych kontach stanowią podstawowe i ogólne źródło informacji o zdarzeniach gospodarczych. Natomiast uszczegółowieniem tych informacji są konta analityczne, nazywane kontami pomocniczymi. Posługują się zasadą jednostronnego zapisu i prowadzi się je głównie dla posiadanych przez jednostkę środków trwałych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas