Artykuł sponsorowany Zalety podjęcia pracy tymczasowej

Zalety podjęcia pracy tymczasowej

Kiedy przeglądamy portale z ogłoszeniami o pracę, często możemy natknąć się na oferty pracy tymczasowej. Jest to specyficzna forma zatrudnienia o charakterze okresowym, która ma miejsce między trzema podmiotami. Czy rzeczywiście warto postawić na takie rozwiązanie? Czym dokładnie jest praca tymczasowa i dla kogo jest ona dobra? - Przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat, dzięki któremu poznacie Państwo wszystkie tajniki pracy tymczasowej.

Czym jest praca tymczasowa?

Praca tymczasowa składa się z trzech podmiotów: agencji pracy tymczasowej, pracodawcy użytkownika oraz pracownika. Pracownik podpisuje umowę z agencją pracy tymczasowej. To właśnie ona kieruje go to określonej pracy. Pracodawca użytkownik związany jest umową z agencją. Pod jego kierownictwem pracownik tymczasowy wykonuje pracę, jednak formalnie - w sensie prawnym - dana osoba nie jest jego pracownikiem. Wykonuje zatem tylko te obowiązki, które wynikają z umowy zawartej z agencją. Legalnie działające agencje muszą mieć swój numer wpisu do rejestru agencji zatrudnienia, który musi znajdować się we wszystkich dokumentach (na przykład umowach), ogłoszeniach i ofertach pracy. Warto zwracać na to uwagę.

Kto może podjąć pracę tymczasową?

Teoretycznie pracę tymczasową może podjąć każdy - mówi nam przedstawiciel Agencji Pracy Tymczasowej D&D ze śląska. W praktyce takie rozwiązanie jest dobre dla określonej grupy osób. Praca tymczasowa to dobra opcja zatrudnienia dla osób niepełnoletnich, które ze względu na swój wiek, nie mają praktycznie szans na zatrudnienie na etacie. To samo dotyczy studentów, którzy są dyspozycyjni tylko w określonych dniach tygodnia lub określonych godzinach. Z propozycji pracy tymczasowej chętnie korzystają osoby w wieku 50+, którym trudno jest znaleźć pracę, która odpowiadałaby ich kwalifikacjom. Choć mają doświadczenie, w niektórych branżach, na przykład informatyce, nie są brani pod uwagę. Praca tymczasowa to także dobra opcja dla osób, które straciły prace i szybko potrzebują nowej lub dla osób, które chcą spróbować swoich sił za granicą.

Zalety pracy tymczasowej

By podjąć pracę tymczasową, nie potrzebujemy specjalnych kursów, licencji, uprawnień. Nie ma też ograniczeń wiekowych. Możemy ustalić w jakie dni, w jakich godzinach możemy pracować. Tworzony jest dla nas elastyczny grafik. Przykładowa sytuacja: matka z małym dzieckiem posyła swoją pociechę na 6 godzin do przedszkola, w tym czasie 4 godziny spędza w pracy. Dziecko ma szansę na integrację z rówieśnikami, a mama ma szansę na zdobycie nowych doświadczeń i oderwanie się od domowej codzienności. Warto podkreślić, że pracownikowi tymczasowemu przysługują dokładnie te same prawa, co pracownikowi etatowymi. Nawiązując do przykładu mamy, jeśli dziecko zachoruje, kobieta może poprosić o dni wolne. Co ciekawe, pracownik tymczasowy dostaje czasem większe wynagrodzenie od pracownika etatowego - kiedy pracodawca pilnie szuka dodatkowego pracownika, zachęca go stawką. Warto zatem rozważyć taką opcję zatrudnienia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas