Materiał Partnera Wyposażenie kuchni, którego nie może zabraknąć w lokalu gastronomicznym

Wyposażenie kuchni, którego nie może zabraknąć w lokalu gastronomicznym

Prowadzenie lokalu gastronomicznego to dochodowa działalność – Polacy lubią jeść na mieście, równie chętnie zamawiają jedzenie na wynos lub z dowozem. Kluczem do sukcesu w tej branży są nie tylko smaczne i atrakcyjne cenowo dania, ale także warunki i atmosfera, jaką oferuje restauracja. Niemały udział ma w tym funkcjonowanie kuchni. Jakie wyposażenie powinno się w niej znaleźć?

Podział kuchni na sektory

Każdy, kto podejmował się aranżacji kuchni we własnym mieszkaniu, wie, że nie jest to łatwe zadanie. W lokalu gastronomicznym staje się ono znacznie trudniejsze, ponieważ oprócz komfortu użytkowania należy uwzględnić jego zgodność z zasadami GHP i GMP, czyli dobrymi praktykami związanymi z higieną oraz produkcją żywności. Ponadto kuchnia w restauracji musi zostać urządzona tak, aby mogło w niej efektywnie pracować kilka czy kilkanaście osób jednocześnie. Potrzeba tu zatem porządku i dobrej organizacji przestrzeni. Konieczne jest wydzielenie sektorów związanych z konkretnym aspektem funkcjonowania zaplecza gastronomicznego. W kuchni powinny znaleźć się:

  • dział magazynowy;
  • przygotowalnie;
  • kuchnia (ciepła i zimna);
  • dział ekspedycyjny.

W każdym z nich znajdzie się wyposażenie gastronomii dedykowane wykonywanym tam pracom. Pamiętać przy tym należy, by w poszczególnych pomieszczeniach czy sektorach nie znalazły się sprzęty, które nie są tam wykorzystywane.

Podstawowym kryterium w doborze sprzętów oraz mebli kuchennych dla restauracji jest bezpieczeństwo. Wyposażenie gastronomii musi być wykonane z materiałów, które nie stwarzają zagrożenia dla żywności oraz nie wchodzą w reakcję ze składnikami czy stosowanymi środkami dezynfekującymi i myjącymi. Ponadto powinno ono być łatwe w utrzymaniu w czystości, ale też odporne na skutki intensywnej eksploatacji. Potrzeba tu sprzętów i urządzeń wysokiej jakości, solidnie wykonanych z wytrzymałych materiałów – zastosowanie znajdują tu przede wszystkim rozmaite wyroby stalowe.

Funkcjonalne wyposażenie kuchni

Jak już wspomnieliśmy, w każdym sektorze umieścimy wyposażenie związane z wykonywanymi w nim czynnościami. I tak w dziale magazynowym znajdą się regały, szafy i urządzenia chłodnicze. To również miejsce dla wagi magazynowej. Przygotowalnia jest kluczowa w kwestii higieny zaplecza gastronomicznego – nie może zabraknąć tu sterylizatora, zlewu i umywalki, stołu roboczego oraz urządzeń do rozdrabniania czy obierania produktów. Różnicą w wyposażeniu kuchni ciepłej i zimnej jest obecność urządzeń grzewczych w tej pierwszej. W obu natomiast znaleźć się powinny:

  • blaty robocze;
  • zlewy;
  • urządzenia chłodnicze;
  • urządzenia pomocnicze – właściwe dla każdego sektora.

Dział ekspedycyjny natomiast będzie wyglądał inaczej w zależności od rodzaju i rozmiaru lokalu. W przypadku restauracji z obsługą znajdzie się w nim rozdzielnia kelnerska oraz zmywalnia naczyń stołowych.

Bardzo ważną rolę w restauracyjnej kuchni odgrywa sprzęt drobny. Zaliczamy do niego zarówno te elementy wyposażenia, które znajdziemy również w naszym mieszkaniu, jak i znormalizowane pojemniki gastronomiczne firmy Italinox Polska. Mają one szerokie zastosowanie; wykorzystywane są jako pojemniki do przechowywania żywności, ale również jako formy do piekarników czy pieców konwekcyjnych i konwekcyjno-parowych. Wykonywane są ze stali nierdzewnej podobnie jak pojemniki do gotowania dedykowane gastronomii.

Podziel się