Materiał Partnera Wymagania i działanie stałych instalacji gaśniczych w budynkach

Wymagania i działanie stałych instalacji gaśniczych w budynkach

Montaż stałych instalacji gaśniczych w budynku jest wymagany przepisami prawnymi. Wpływa to na zabezpieczenie ludzi korzystających z obiektu i wartościowych rzeczy w nim się znajdujących. System szybkiego ugaszenia pożaru ma też na celu ułatwienie ewakuacji i zapobiega przedostaniu się ognia dalej. Wśród stałych instalacji gaśniczych można rozróżnić: wodne, gazowe, pianowe, proszkowe oraz bazujące na wyprowadzeniu tlenu z pomieszczenia.

Rodzaje stałej instalacji gaśniczej

Stałe instalacje gaśnicze mają za zadanie wykryć i ugasić ogień w pomieszczeniu. Nie są ograniczone tylko do używania wody. Ze względu na różne źródła pożaru w niektórych wypadkach będzie ona bezużyteczna, dlatego stosuje się ja tylko w budynkach z oznaczeniem A. Z oznaczeniem B, C, D są stosowane inne media, np. gazy neutralne lub CO2. Jedna z bardzo skutecznych metod polega na tym, że gdy centrala odbierze sygnał o zagrożeniu ogniem, odcina dopływ tlenu do pomieszczenia, w którym się pali, jednocześnie go z niego wypierając. W ten sposób następuje natychmiastowe zgaszenie, a ogień nie ma możliwości się rozprzestrzenić. Wśród innych rodzajów stałych gaśnic można wyróżnić np. instalacje pianowe lub proszkowe oraz wykrywania i gaszenia iskier.

Gdzie montuje się na stałe instalacje gaśnicze?

Montażem instalacji wbudowanych na stałe zajmują się profesjonalne firmy, np. Supon z Opola. Ten rodzaj zabezpieczeń jest stosowany m.in. w SAP, czyli Systemach Sygnalizacji Pożaru. Konieczność posiadania stałych gaśnic jest regulowane przepisami, które wskazują miejsca szczególnie narażone na straty w wyniku pożaru oraz duże niebezpieczeństwo przenoszenia się ognia. Będą to niektóre:

  • archiwa;

  • muzea;

  • ośrodki elektronicznego przetwarzania danych o randze państwowej.

Samoczynne instalacje gaśnicze powinny się znaleźć w sklepach i galeriach o dużym metrażu. Decyzja inwestora odnośnie ich montażu zależy od chęci zagwarantowania bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz wymagań firm ubezpieczeniowych.


Opracowanie:

Supon Sp. z o.o.

Opole , Ozimska 182

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas