Artykuł sponsorowany Wybrane ulgi podatkowe za rok 2019/2020

Wybrane ulgi podatkowe za rok 2019/2020

Nadszedł czas przygotowań do rozliczania swoich dochodów za rok podatkowy 2019 z fiskusem. Wciąż najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z usług księgowych oferowanych przez biura rachunkowe, ale można również skorzystać z platformy internetowej Ministerstwa Finansów i zaakceptować ministerialne obliczenia, nanieść poprawki lub w całości je odrzucić, lub rozliczyć się z Urzędem Skarbowym samemu, w formie elektronicznej lub papierowej. 

Ulgi podatkowe - wprowadzenie

Niezależnie którą formę rozliczenia wybierzemy, warto zorientować się jakie ulgi podatkowe przysługują nam za rok 2019, a więc jakie poniesione wydatki zostaną odliczone od sumy płaconego podatku, lub w przypadku wysokości należnych ulg przewyższających kwotę podatku, jaki zwrot nadpłaconego podatku wpłynie na nasze konta. Rodzaje ulg przysługujących danym podmiotom podlegającym opodatkowaniu są uzależnione od wielu czynników, m. in. statusu rodzinnego, stopnia niepełnosprawności, bycia rezydentem innego państwa, czy wreszcie rozliczania się jako osoba prywatna, jako firma lub spółka. Ze względu na obszerność tematu zajmiemy się w tym artykule wyłącznie wybranymi ulgami dla osób fizycznych.

Ulgi indywidualne

Jeśli rozliczamy się indywidualnie, najczęściej będziemy to robić za pomocą formularzy PIT 36 lub PIT 37, ale warto sprawdzić to z biurem rachunkowym, jak np. Usługi Księgowe Dorota Balicka, co zagwarantuje, że naszymi podatkami zajmie się osoba profesjonalnie wykształcona w tej dziedzinie i mająca doświadczenie w obliczaniu PIT-u. Jeśli ujęliśmy w roku 2018 ulgę internetową, możemy zrobić to powtórnie w 2019 roku, podobnie możemy postąpić jeśli będziemy rozliczać ulgę po raz pierwszy, należy jednak pamiętać, że można ją ująć tylko przez dwa następujące po sobie latach. Pracujący w wieku do 26 roku życia zostali zwolnieni całkowicie z płacenia podatku, trzeba jednak uwzględnić, że stosowna ustawa weszła w życie w kwietniu 2019 r. i konieczne jest uwzględnienie tego w rozliczeniu. Spore ulgi przysługują osobom z orzeczeniem niepełnosprawności, lub korzystającym z pomocy osoby trzeciej w życiu codziennym. Odliczeniu podlegają w całości wydatki na rehabilitację i sprzęt rehabilitacyjny oraz częściowo wydatki na leki – w tym przypadku odliczeniu podlega comiesięczna suma kosztów leków pomniejszona o 100 złotych, o czym trzeba pamiętać przy sporządzaniu deklaracji. Od podatku można również odjąć darowizny na cele społeczne, religijne i na cele edukacji zawodowej w wysokości 6% dochodu podatnika; podobną sumę mogą uwzględnić w sporządzonej deklaracji podatkowej krwiodawcy. Kolejnymi upustami podatkowymi są koszta termoizolacji budynków mieszkalnych do wysokości 53 tys. PLN oraz wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), w wysokości nie większej niż 5.718 PLN.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas