Artykuł sponsorowany Wszystko, co powinieneś wiedzieć o białej liście podatników VAT.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o białej liście podatników VAT.

Jeszcze do niedawna w polskim stanie prawnym w zakresie podatku VAT funkcjonowały trzy wykazy podatników: zarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru. Wraz z początkiem września 2019 roku, powstała biała lista podatników VAT, która łączy w sobie trzy wcześniejsze wykazy. Dodatkowo znajdziemy w niej numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Każda wpłata na rachunek inny niż widnieje w aktualnym rejestrze, będzie wiązała się dla podatnika z przykrymi konsekwencjami. Co jeszcze warto wiedzieć o białej liście podatników?

Podstawowe elementy białej listy podatników VAT

Jak już po krótce zostało wspomniane- biała lista podatników VAT obejmuje podatników, którzy są zarejestrowani do celów VAT. W wykazie znajdują się zarówno czynni podatnicy, jak i ci zwolnieni z obowiązku płacenia VAT. Na białej  liście wyszczególnieni są również podatnicy wykreśleni z rejestru oraz osoby, który dokonały ponownej rejestracji jako podatnik VAT. Ponadto aktualny wykaz zawiera w sobie takie informacje jak:

  • nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • NIP, REGON,PESEL, numer KRS,
  • adres firmy
  • dane wspólników lub osób upoważnionych do reprezentowania firmy/podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej i numery PESEL,
  • numery rachunków rozliczeniowych,
  • podstawę prawną i datę.

Jak informuje pan Tomasz Pandel – właściciel Biura Usług Finansowych „Progress”- biała lista podatników VAT prowadzona jest przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ma ona postać elektronicznej bazy danych, do której można uzyskać bezpłatny dostęp. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest wiarygodność całego rejestru, ponieważ ma być on aktualizowany każdego dnia. Podatnicy będą mieli także możliwość składania wniosków do KAS o korektę danych zawartych w bazie. W szczególności dotyczy to informacji o numerze konta bankowego, na które kontrahent powinien przelewać środki za transakcję. W przypadku, gdy pieniądze trafią na rachunek inny niż ten widniejący na białej liście, podatnik może ponieść negatywne konsekwencje podatkowe.

O jakich konsekwencjach mowa?

Jeśli podatnik przekaże kontrahentowi należność na -nieuznany przez KAS- rachunek bankowy a kwota przelewu przekroczy 15 000 złotych, nabywca nie będzie mógł poniesionego wydatku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w zakresie podatku dochodowego. W dodatku nabywca – za źle zrealizowaną płatność-  poniesie solidarną odpowiedzialność ze sprzedawcą, jeśli chodzi o podatek VAT. Konsekwencji tych można jednak uniknąć. Wystarczy dokonać płatności przez nowoczesny system split payment lub powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o fakcie przyjęcia należności na inne konto bankowe. Nabywca ma na to 3 dni, licząc od daty wykonania przelewu.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas