Artykuł sponsorowany W jakim celu przeprowadza się badania sprawozdania finansowego i kto musi poddać się takiemu badaniu?

W jakim celu przeprowadza się badania sprawozdania finansowego i kto musi poddać się takiemu badaniu?

Niektóre firmy mają obowiązek sporządzania i przedstawiania sprawozdań finansowych, jednakże nie wszystkie podlegają obowiązkowym badaniom tych sprawozdań. Tego typu badania wykonuje się, aby sprawdzić, czy przedstawione sprawozdanie finansowe zostało sporządzone rzetelnie i prawidłowo oraz, czy informacje w nim przedstawione mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jakie jest cel badania sprawozdania finansowego i kto takiemu badaniu musi się poddać?

Badanie sprawozdania finansowego – jaki jest cel?

Jako największy cel badania sprawozdania finansowego wymienia się zwiększenie zaufania użytkowników do danych, jakie zostały przedstawione przez dany podmiot w sprawozdaniu finansowym. Poza tym zweryfikowanie informacji zawartych w tym dokumencie to zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Potwierdzenie danych ze sprawozdania najczęściej przyjmuje formę opinii biegłego rewidenta. Po zakończeniu badania zadaniem rewidenta zajmującego się tą procedurą jest sporządzenie sprawozdania wraz z opinią o sprawozdaniu finansowym. Tego typu usługi audytorskie oferuje firma Audyt Biegły Rewident Bogdan Grecki z Warszawy.

Biegły rewident podczas każdego badania musi stwierdzić, czy dane sprawozdanie finansowe, a także księgi rachunkowe, które stanowiły podstawę do jego wykonania, są wolne od błędów. W opinii biegłego rewidenta potwierdza się także, że sprawozdanie finansowe jest wykonane rzetelnie i w jasny sposób obrazuje sytuację majątkową oraz finansową przedsiębiorstwa i jej wynik finansowy. W trakcie przeprowadzania badania sprawozdania finansowego biegły rewident uwzględnia poprawność stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, a także polityki rachunkowości. Poza tym oceniana jest też zgodność sprawozdania z przepisami prawnymi, jakie obowiązują spółkę oraz postanowieniami statutu lub umowy spółki.

Kto musi poddać się badaniu sprawozdania finansowego?

Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości obowiązek poddania się badaniu sprawozdania finansowego dotyczy jednostkowych oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych, które zostały sporządzone przez następujące jednostki:

  • banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, zakłady ubezpieczeń, zakłady reasekuracji, główne oddziały i oddziały zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, oddziały zagranicznych firm inwestycyjnych, a także spółdzielcze kasy oszczędnościowe i kredytowe,
  • jednostki działające w oparciu o przepisy organizacyjne i funkcjonowania funduszy emerytalnych,
  • jednostki działające w oparciu o przepisy o obrocie papierami wartościowych i fundusze inwestycyjne oraz zarządzanie alternatywnymi funduszami,
  • spółki akcyjne oprócz spółek, które na dzień bilansowy są w organizacji,
  • krajowe instytucje płatnicze,
  • instytucje pieniądza elektronicznego,
  • wszystkie inne jednostki, które spełniają dwa z wymienionych warunków, a mianowicie, ich średnie zatrudnienie w ciągu roku w przeliczeniu na etaty wynosiło minimum 50 osób; przychody netto za sprzedaż produktów i operacji finansowych były równowartością minimum 5 mln euro; suma aktywów bilansu była równowartością minimum 2,5 mln euro.

Warto podkreślić, że badanie sprawozdania finansowego przeprowadza się także na spółkach przejmujących i nowo zawiązanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas