Artykuł sponsorowany W jakich warunkach należy stosować środki ochrony dróg oddechowych

W jakich warunkach należy stosować środki ochrony dróg oddechowych

Oddychanie należy do podstawowych czynności życiowych człowieka i realizuje się z wykorzystaniem niezwykle złożonego układu oddechowego. Celem oddychania jest wymiana gazowa, która polega na dostarczeniu do organizmu tlenu i usuwaniu z ciała dwutlenku węgla.

Na czym polega oddychanie

Człowiek oddycha nieprzerwanie od momentu narodzin aż do śmierci – zauważa nasz rozmówca z firmy Konfexim. Nasycone tlenem powietrze pobierane jest za pośrednictwem dróg oddechowych do płuc, gdzie miliony maleńkich pęcherzyków płucnych wychwytują tlen, by przekazać go we krwi dalej do wszystkich komórek ciała. Niestety, jeśli tlenowi towarzyszą inne, np. trujące substancje, również one powędrują w głąb ciała.

Inne zagrożenia dla układu oddechowego

Możliwość zatrucia organizmu przez wdychanie trujących substancji nie jest jedynym zagrożeniem, na które możemy narazić układ oddechowy. Niebezpieczne jest również długotrwałe przebywanie w środowisku pełnym pyłu, który może podrażnić (a nawet uszkodzić) delikatne drogi oddechowe, oddychanie powietrzem bardzo zimnym lub o niskiej zawartości tlenu.

Rodzaje sprzętu ochrony dróg oddechowych

Normy europejskie dzielą wykorzystywane obecnie środki ochrony dróg oddechowych ze względu na rodzaj zagrożenia, któremu mają sprostać. Mamy więc sprzęt oczyszczający, który – jak wskazuje nazwa – oczyszcza wdychane powietrze z niechcianych oparów, pyłów itd. oraz sprzęt izolujący, który dostarcza użytkownikowi powietrza do oddychania ze źródła niezależnego od otoczenia.

Kiedy stosować środki ochrony dróg oddechowych

Środki ochrony dróg oddechowych w postaci masek czy filtrów należy zatem stosować zawsze, gdy mamy do czynienia z dużym stężeniem substancji szkodliwych w powietrzu, bez względu na to, czy są to ciała stałe (kurz, pył) czy gazy; istnieje ryzyko poparzenia lub przemarznięcia górnych dróg oddechowych; istnieje ryzyko niedotlenienia (stężenie tlenu w powietrzu <17%).

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas