Artykuł sponsorowany W jakich sytuacjach można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę

W jakich sytuacjach można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę

Zdaniem wielu specjalistów, Polska ma jedno z najlepiej skonstruowanych przepisów Prawa Pracy. Oczywiście co jakiś czas są one modyfikowane, pojawiają się nowe przepisy, bądź też wprowadzane są określone zmiany co do ich zastosowania. Prawdą jest, że tak samo jak pracodawca, tak i pracownik ma konkretne prawa oraz obowiązki względem drugiej strony. Dotyczą one również rozwiązywania stosunku pracy.

Wypowiedzenie umowy

Tak naprawdę zarówno sposób zatrudnienia jak i udzielania urlopów czy też zwalniania jest regulowany przez określone przepisy. Niezwykle ważnym elementem wypowiedzenia umowy o prace złożonym przez pracodawcę jest zawarcie w nim klauzuli o tym, że pracownikowi przysługuje odwołanie się do sądu pracy.

Z jakiego powodu może być wręczone wypowiedzenie umowy o pracę? Zasadniczo pracodawca może je wręczyć pracownikowi, który naruszył swoje obowiązki pracownicze w takim stopniu, który nie będzie uzasadnieniem dla rozwiązania umowy z winy pracownika (przykładowo likwidacja stanowiska pracy). Ważne, by wypowiedzenie zawierało powód, z jakiego zostało wręczone. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie w gąszczu przepisów, możemy zwrócić się o poradę do osób lepiej z nimi zaznajomionych, np. do Kancelarii księgowo-podatkowej Jadwigi Adamus w Warszawie.

Powody wypowiedzenia umowy o pracę

W przypadku gdy nastąpiła odmowa podporządkowania się pod polecenie ze strony pracodawcy, jak i również wykonania określonej pracy, także może nastąpić wypowiedzenie. Najczęściej pracodawcy w sytuacji wręczania wypowiedzenia powołują się na stratę zaufania do pracownika; jest to dość ogólne sformułowanie przyczyny, jednak należy dokładnie wskazać, w którym momencie nastąpiła ta utrata zaufania. W wypowiedzeniu może się znajdować również kilka przyczyn wręczenia właśnie takiego dokumentu, nie zawsze jest to spowodowane winą ze strony pracownika.

Kiedy nie można wręczyć wypowiedzenia?

Można wyróżnić trzy sytuacje, w których wręczenie wypowiedzenia pracownikowi jest niezgodne z prawem:

  1. Pracownicy, którym brakuje mniej niż 4 lata do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.
  2. Kobiety w ciąży, na urlopie macierzyńskim bądź też wychowawczym.
  3. Pracownicy, którzy znajdują się na urlopie.

Wielu pracodawców woli rozstać się za porozumieniem stron, ponieważ daje to możliwość znalezienia innej pracy przez pracownika. W przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych może zostać zastosowane wypowiedzenie umowy w trybie dyscyplinarnym. W każdej sytuacji należy jednak zamieścić informacje o tym, że pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas