Materiał Partnera W jaki sposób znaleźć pracę tymczasową?

W jaki sposób znaleźć pracę tymczasową?

Wiele osób, które spotykamy na co dzień, wykonuje swoją pracę dzięki agencji pośrednictwa pracy tymczasowej. Czym różni się taka forma zarobku od stałego zatrudnienia? Jakie zasady rządzą pracą tymczasową? Czy warto się w nią angażować i jak ją znaleźć? Zapraszamy na krótki przewodnik po świecie zatrudnienia czasowego. Dowiecie się, jak skutecznie szukać pracy tymczasowej.

Na czym polega praca tymczasowa?

Praca tymczasowa – to pojęcie potrafi być mylące. Na ogół kojarzy się nam bowiem z pracą na krótki czas, najczęściej w sezonie wakacyjnym, lub z pracą dorywczą podejmowaną np. studiów. Czym tak naprawdę jest praca tymczasowa i jak działają agencje pracy tymczasowej?

Praca tymczasowa w skrócie polega na tym, że pracownik, będąc w świetle prawa zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej (np. www.fulljob.pl), pracuje w firmie, która jest klientem agencji. Tymczasowość jest tu tylko umowna, ponieważ część osób wiąże się z jedną firmą na dłuższy czas, co znajduje odzwierciedlenie w prawnej formie zatrudnienia – umowie o pracę.

Firmy korzystają z usług agencji pośrednictwa pracy tymczasowej, ponieważ umożliwia im to łatwy i szybki dostęp do wielu osób gotowych do podjęcia pracy niemal od ręki. Przyspiesza to rekrutację i ogranicza jej koszty. To idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie intensywność pracy zmienia się okresowo i płynna działalność wymaga regularnego wzmocnienia kadry. Dzięki agencjom zatrudnienia tymczasowego można szybko znaleźć zastępstwo dla osób na długich urlopach i zwolnieniach. Co ważne z punktu widzenia pracodawcy, płaci on jedynie za efekty pracy agencji, a zatem nie ponosi żadnych strat, jak bywa to w przypadku rekrutacji prowadzonych na własną rękę.

Warto wiedzieć, że agencja nie może pobierać opłat od osoby szukającej pracy. Koszty leżą po stronie klienta, a tym jest firma szukająca pracownika. Jeden kandydat może być zarejestrowany w wielu agencjach pracy tymczasowej. Jeżeli jest zarejestrowany jako bezrobotny w urzędzie pracy, wyrejestrowanie następuje dopiero po podpisaniu umowy.

Jak szukać pracy tymczasowej?

Przystępując do poszukiwań pracy tymczasowej, dobrze jest wiedzieć, w jakich branżach i sezonach są dostępne odpowiadające nam stanowiska. Warto śledzić interesującą nas branżę, aby wiedzieć, kiedy zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na nasze umiejętności, ale tak naprawdę każdy moment jest równie dobry, aby zgłosić się do agencji jako osoba gotowa do podjęcia zatrudnienia – nie tylko w ochronie mienia, utrzymaniu czystości, logistyce i magazynowaniu, promocji i handlu, ale też obsłudze prawnej, informatycznej czy księgowo-płacowej. Trendy wskazują, że zapotrzebowanie na tymczasowych pracowników biurowych i umysłowych będzie rosło.

Aby znaleźć pracę tymczasową, najłatwiej jest zgłosić się do agencji pracy tymczasowej. W zależności od naszych kwalifikacji, predyspozycji i możliwości będziemy otrzymywali oferty dostosowane do naszych potrzeb i potencjału.

Podziel się