Materiał Partnera W jaki sposób biuro rachunkowe pomaga w założeniu własnej działalności gospodarczej?

W jaki sposób biuro rachunkowe pomaga w założeniu własnej działalności gospodarczej?

Wiele osób na różnym etapie swojego życia postanawia założyć własną działalność gospodarczą. Niestety znajdziemy wśród nich ludzi, którzy odkładają tę decyzję ze względu na trudności związane z założeniem firmy oraz trudny do zrozumienia mechanizm rozliczania się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług oferowanych przez biura rachunkowe, które polegają na pomocy przy zakładaniu działalności.

Zakładanie własnej firmy – jaką pomoc oferują biura rachunkowe?

Księgowi zwykle kojarzą nam się z kwestiami podatkowymi, rozliczaniem składek i innymi czynnościami tego typu. Kiedy decydujemy się zatrudnić księgowego lub skorzystać z oferty zewnętrznego biura rachunkowego, rzadko myślimy o tym, jakie korzyści daje uporządkowana dokumentacja czy specjalistyczna wiedza księgowego. Jednak te czynniki sprawiają, że niejednokrotnie unikamy poważnych problemów. Wiele osób może sobie nie zdawać sprawy z tego, że księgowi to nie tylko kadry, płace, księgowość i rachunkowość, lecz również nieoceniona pomoc w trakcie zakładania własnej działalności gospodarczej. Każdy, kto zakładał własną firmę, wie, jak trudnym zadaniem jest rejestracja przedsiębiorstwa w Urzędzie Skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wtedy naprawdę nietrudno o pomyłki, które mogą być dość kosztowne, ponieważ rodzą one nowe kłopoty. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z dobrym biurem rachunkowym już od pierwszych kroków w biznesie.

Księgowi oferują swoje usługi już od samego początku prowadzenia przez nas działalności, czyli od momentu rejestracji firmy. W tym celu niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów do Urzędu Skarbowego, Urzędu Miasta oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz tego, jeśli zdecydowaliśmy się na zatrudnienie pracowników, konieczne jest zgłoszenie się do Inspekcji Sanitarnej lub Pracy. Obowiązkiem jest również złożenie pisemnego zawiadomienia do US o rozliczeniu z podatku VAT i PIT.

Początki zakładania własnego przedsiębiorstwa związane są z załatwianiem wielu kwestii formalnych. Należy jednak pamiętać, że to nie wszystko, ponieważ potrzebujemy załatwić także wszelkie inne sprawy jak np. wynajęcie biura, rekrutacja pracowników czy uzgadnianie szczegółów z kontrahentami. To właśnie dlatego warto od samego początku działać wraz z biurem rachunkowym. Dzięki temu nie musimy przejmować się tym, czy wszystkie złożone dokumenty zostały wypełnione poprawnie, a do tego zaoszczędzimy nasz czas.

Dalsza współpraca z biurem rachunkowym

W momencie, gdy udało się założyć własną działalność gospodarczą i jesteśmy zadowoleni z pracy wykonanej przez biuro rachunkowe, współpraca ta nie musi się kończyć. Jeśli obie strony uzyskały korzyści, wówczas możliwe jest kontynuowanie współpracy. Biura rachunkowe jak np. Onyks z Serocka w województwie mazowieckim oferują przedsiębiorcom wykonywanie czynności związanych z bieżącą obsługą księgową oraz obsługę kadrowo-płacową. Zatem warto korzystać z usług księgowych nie tylko podczas zakładania firmy.

Opracowanie:

Onyks Grażyna Jasik

Serock , Warszawska 51

Podziel się