Materiał Partnera Usługi księgowo-podatkowe, kadrowe i płacowe oferowane w ramach outsourcingu

Usługi księgowo-podatkowe, kadrowe i płacowe oferowane w ramach outsourcingu

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to trudne zadanie, ponieważ wymaga od nas znajomości spraw rachunkowych i księgowych. Oczywiście nie każdy przedsiębiorca posiada czas na takie rzeczy, dlatego decyduje się na zatrudnienie księgowej lub nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą świadczącą usługi dotyczące outsourcingu księgowości. Takie usługi swoim zakresem sięgają sprawy kadrowe, księgowe, płacowe oraz podatkowe. Zobacz, czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe, które oferują usługi tego typu.

Czego dotyczą usługi księgowo-podatkowe oferowane przez biura rachunkowe?

Jedną z usług oferowanych przez biura rachunkowe jest outsourcing, który swoim obszarem sięga sprawy księgowe, a także podatkowe. To bardzo korzystna opcja dla przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na prowadzenie księgowości lub nie wiedzą, jak to robić. Outsourcing księgowości dotyczy w szczególności takich czynności, jak:

 • prowadzenie ksiąg rachunkowych,
 • prowadzenie ewidencji podatku VAT,
 • prowadzenie KPiR (księga przychodów i rozchodów),
 • prowadzenie ewidencji trwałego majątku,
 • sporządzanie deklaracji podatkowych,
 • sporządzanie sprawozdań finansowych oraz statystycznych,
 • analizowanie i kontrolowanie kosztów oraz przychodów.

Wyżej wymienionymi usługami zajmują się specjaliści od spraw księgowych z Kancelarii biegłego rewidenta Epona ze Świnoujścia w województwie zachodniopomorskim. Co więcej, księgowe z tej kancelarii zajmują się także świadczeniem usług z zakresu doradztwa podatkowego. Należy jednak pamiętać, że nawiązując współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym, nie musimy decydować się na wszystkie oferowane usługi, jednakże takie rozwiązanie zazwyczaj daje więcej korzyści dla naszej firmy. Wspomniana kancelaria biegłego rewidenta prowadzi aktywną współpracę ze swoimi klientami, której podstawą jest szybkie przekazywanie informacji na temat stanu finansowego firmy, co wynika z ksiąg rachunkowych. Poza tym dzięki temu niezwłocznie dowiemy się o ewentualnych zagrożeniach płynności finansowej i innych ważnych rzeczach.

Usługi rachunkowe dotyczące kadr i płac

Biura rachunkowe w ramach outsourcingu oferują także usługi kadrowe i płacowe. Te pierwsze mogą dotyczyć tworzenia baz danych pracowników i prowadzenia dokumentacji kadrowej. Ponadto księgowe z zewnętrznej firmy zajmują się sporządzaniem deklaracji ZUS, rozliczaniem urlopów, sporządzaniem świadectw pracy i zaświadczeń o zarobkach. Z kolei usługi płacowe wykonywane przez zewnętrzne biura zazwyczaj związane są ze sporządzaniem list wynagrodzeń dla stałych pracowników oraz zleceniobiorców oraz prowadzeniem kart wynagrodzeń. Oprócz tego możemy skorzystać w tym zakresie z takich usług, jak:

 • sporządzanie deklaracji ZUS i PIT,
 • sporządzanie wydruków informacyjnych,
 • tworzenie rocznych informacji dla osób zatrudnionych,
 • tworzenie sprawozdań statystycznych i związanych z zatrudnieniem.

Oczywiście w tym przypadku również od klienta zależy to, z jakich usług będzie chciał skorzystać.

Opracowanie:

Podziel się