Artykuł sponsorowany Uproszczone formy opodatkowania działalności gospodarczej

Uproszczone formy opodatkowania działalności gospodarczej

Niektóre firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski mogą zastosować uproszczone formy jej opodatkowania. Jest to korzystne zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, gdyż ich stosowanie ułatwia ich rozwój poprzez zaoszczędzony czas, na przykład związany z brakiem obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, który jest konieczny przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Jakie wyróżniamy formy opodatkowania na zasadach uproszczonych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Z formy uproszczonego opodatkowania działalności gospodarczej jaką jest ryczałt ewidencjonowany mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, których przychody w roku ubiegłym nie przekroczyły 644 044 złotych. Skorzystać z niej mogą tylko firmy prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług wymienionych w ustawie. Podstawą obliczenia podatku jest przychód a nie dochód. Nie ma możliwości zatem odliczenia kosztów uzyskania przychodu, ale można skorzystać  z różnych ulg, takich jak odliczanych przy podatku PIT, na przykład darowizny czy składki na ubezpieczenie społeczne. Stawki podatkowe są uzależniona od prowadzonej działalności gospodarczej i wynoszą: 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%. Najwyższa stawka dotyczy przychodów osiąganych z wykonywania wolnego zawodu, jak na przykład lekarza czy tłumacza.

Karta podatkowa

Najprostszą formą opodatkowania jest karta podatkowa. Wówczas obowiązek prowadzenia dokumentacji jest ograniczony do minimum. Nie trzeba prowadzić ksiąg rachunkowych, składać zeznań podatkowych ani ustalać zaliczek na podatek dochodowy. Należy jedynie wydawać rachunki i faktury na żądanie klienta. Sam sposób ustalania podatku jest zależny od zakresu prowadzonej działaniach i miejscowości, w której jest wykonywana a także liczby zatrudnionych pracowników. Przy wyborze tego rodzaju formy opodatkowania warto poznać niektóre wykluczenia. Nie można bowiem korzystać z pracy wykonywanej przez osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę. Małżonkowi właściciela nie pozwala się na prowadzenie tej samej działalności. Z karty podatkowej mogą skorzystać między innymi firmy usługowe i wytwórczo-usługowe, z pewnymi zastrzeżeniem w poszczególnych dziedzinach.

Podatek linowy 19%

Podatek linowy to forma opodatkowania, która niezależnie od osiąganych dochodów korzysta z tej samej stawki podatkowej, która wynosi 19%. Przedsiębiorstwa, które je wybiorą mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, obliczania kosztu uzyskania przychodów i nie mają możliwości odliczenia ulg podatkowych. Przedmiotem opodatkowania jest dochód. Obowiązkowo odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy – miesięcznie lub kwartalnie. Jest to korzystne zwłaszcza dla przedsiębiorców osiągających duże zyski.

Niezależnie od wyboru formy opodatkowania zazwyczaj konieczne jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Biuro rachunkowe Szamotuły oferuje między innymi prowadzenie dokumentacji związanej z uproszczonymi formami opodatkowania działalności gospodarczej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas