Materiał Partnera Uproszczona i pełna księgowość w firmie – czym się różnią i kiedy należy je prowadzić?

Uproszczona i pełna księgowość w firmie – czym się różnią i kiedy należy je prowadzić?

Istnieje wiele odmian ewidencji finansowych w obrębie działalności gospodarczej. Dobiera się je ze względu na charakter i wielkość firmy oraz preferencje właściciela. Stanie on nie tylko przed wyborem sposobu prowadzenia księgowości, ale również będzie musiał zdecydować czy chce wykonywać tę czynność samodzielnie, czy może woli skorzystać z usług profesjonalistów. Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej i jakie są ich największe zalety?

Księgowość pełna

Pełna księgowość jest bardzo zawiła i wymaga znajomości szczegółowych zagadnień w zakresie prawa i biznesu. Do jej prowadzenia jest konieczna pomoc profesjonalnego biura rachunkowego, chyba że właściciel firmy ma odpowiednie kwalifikacje, by wykonywać większość czynności samodzielnie. Zwykle jest to jednak nieopłacalne i wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu. Pełna księgowość musi być prowadzona w przypadku:

  • spółek komandytowych,
  • spółek komandytowo-akcyjnych,
  • spółek akcyjnych,
  • spółek z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • przedsiębiorstw przekraczających dochód w wysokości 1,2 mln Euro w skali rocznej.

Do największych zalet księgowości pełnej należy przede wszystkim pełny i szczegółowy obraz sytuacji finansowej firmy. Pozwala to na podejmowanie racjonalnych decyzji biznesowych i jest jedynym rzetelnym miernikiem statusu firmy.

Księgowość uproszczona

Księgowość uproszczona jest skierowana raczej dla małych firm i może być z powodzeniem prowadzona samodzielnie – oczywiście przy odrobinie wiedzy i doświadczenia. Dotyczy ona tylko częściowego wglądu i zwykle skupia się na wydatkach i przychodach bieżących. Najpopularniejszą formą księgowości uproszczonej jest księga przychodów i rozchodów. Mimo tego, że forma ta nie jest trudna, wielu przedsiębiorców decyduje się na usługi zewnętrznego biura rachunkowego, aby nie ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy, w przypadku, kiedy księgowość prowadzi właściciel firmy, samodzielnie ponosi winę za wszelkie pomyłki. Oprócz księgi przychodów i rozchodów księgowość uproszczona może być prowadzona również na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego, a także karty podatkowej. Karta dotyczy tylko około stu zawodów, z czego w większości są to fachy rzemieślnicze.

Obie formy mają wiele zalet i wad, dlatego zwykle wybiera się je na podstawie wielkości biznesu oraz rodzaju działalności. Zarówno księgowość pełną, jak i uproszczoną zajmuje się trójmiejskie biuro rachunkowe Dekret sp. z o.o. Korzystanie z usług księgowych to przede wszystkim oszczędność czasu, zabezpieczenie na wypadek błędów oraz wsparcie nie tylko w zakresie prowadzenia księgowości, ale również doradztwa biznesowego.

Opracowanie:

Dekret Sp. z o.o. Biuro Rachunkowe

Gdańsk , Jagiellońska 40c lok. 6

  • tel. 601 433 133

Podziel się