Artykuł sponsorowany Test Wielkiej Piątki, czyli badanie osobowości pracownika: czy można wykorzystać go w procesach oceny pracowniczej?

Test Wielkiej Piątki, czyli badanie osobowości pracownika: czy można wykorzystać go w procesach oceny pracowniczej?

Od systemu oceniania nie uciekniemy nawet w dorosłym życiu. Ocenianie towarzyszy każdemu z nas, praktycznie każdego dnia naszej ścieżki zawodowej. Dotyczy ono między innymi kompetencji, umiejętności czy poziomu wykonania powierzonych zadań. Czy narzędzie takie jak test Wielkiej Piątki może stanowić fundament przy okresowej ocenie pracownika? Odpowiadamy!

5-czynnikowy model osobowości – co to jest?

Osobowość od dawna stanowi centrum zainteresowań naukowców z dziedziny psychologii. Jej cechy, jako wpływające na zachowanie człowieka, odgrywają ogromną rolę w podejmowaniu decyzji na różnych płaszczyznach życia. W latach dziewięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono analizy, w których wykazano, że istnieje zależność pomiędzy pomiarami cech osobowości a wskaźnikiem sukcesów w pracy. Co więcej, niektóre badania udowodniły, że przeprowadzenie testów osobowości w procesie rekrutacyjnym ułatwiło prognozowanie powodzenia zawodowego poszczególnych kandydatów.

Dzisiaj w psychologii biznesu za najbardziej miarodajne i najlepiej przebadane pod kątem naukowym uznaje się koncepcję Wielkiej Piątki autorstwa P. Costa oraz R.M. McCrae’a. Amerykańscy psychologowie stworzyli Pięcioczynnikowy Model Osobowości, określany mianem Wielkiej Piątki, w którym wyodrębnili pięć czynników tworzących osobowość człowieka: neurotyczność, sumienność, otwartość na doświadczenie, sumienność i ugodowość.

Omawiana metoda jest obecnie często używana przez HR’owców w procesie rekrutacji. Pomaga między innymi określić kompetencje interpersonalne, czy umiejętność radzenia sobie pod presją czasu Test osobowości zbudowany w oparciu o model Wielkiej Piątki można znaleźć w ofercie firmy Master Management.

Dlaczego ocena pracownicza jest ważna?

Ocena pracownicza stanowi kluczowe działanie wielu przedsiębiorstw. Podlegają jej nie tylko kandydaci, ale także nowo zatrudnieni oraz osoby na różnych stanowiskach, pracujące przez dłuższy czas. Jest to proces, podczas którego zwraca się uwagę na kompetencje, zaangażowanie, zachowanie, czy sposób i poziom wykonywania pracy.

Dobrze przeprowadzona ocena ma na celu nie tylko zbadanie wydajności oraz efektywności pracowników, ale także ma pełnić funkcję motywacyjną oraz komunikacyjną. Powinna stanowić także punkt wyjścia w planowaniu ścieżki kariery i rozwinięciu kompetencji. W efekcie firmy działają sprawniej, rotacje wśród pracowników są zminimalizowane, a organizacja pracy jest zdecydowanie lepsza.

Cechy osobowości i test Wielkiej Piątki – czy można wykorzystać go w ocenie pracowniczej?

Szczegółowa analiza wyników testów typologicznych pracowników może wspierać planowanie procesów rozwojowych oceny pracowniczej. Jest to metoda czasochłonna, ale za to nakierowana na rozwój zatrudnionych osób. Jednak to nie wszystko. Test typologiczny oparty na czynnikach Wielkiej Piątki umożliwia m.in. zidentyfikowanie typów osobowości oraz czynników motywujących pracowników, poprawienie wewnętrznej komunikacji zespołu czy skuteczne zarządzanie konfliktami. Pomaga również zwiększyć efektywność i wydajność pracowników.

Koncepcja Wielkiej Piątki może być z powodzeniem stosowana na wszystkich poziomach organizacji zarówno dla pracowników średniego szczebla, jak i menedżerów. Tę metodę można z powodzeniem wykorzystać w wielu różnych aspektach: rozwoju i współpracy, szkoleniach, budowaniu zespołów, indywidualnego rozwoju czy doradztwa zawodowego oraz oceny wyników pracowników.

Jeśli chcesz postawić na rozwój swoich pracowników poprzez polepszenie komunikacji, strzałem w dziesiątkę okaże się test typologiczny oparty na 5-czynnikowy modelu osobowości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas