Artykuł sponsorowany Technologia RFID – chipy ułatwiające życie

Technologia RFID – chipy ułatwiające życie

Technologia RFID to Radio-Frequency Identification, czyli identyfikacja oparta o fale radiowe. Dotyczy ona dzisiaj różnych przedmiotów, które wbudowane mają specjalne chipy. To one stosowane są między innymi w kartach plastikowych umożliwiających otwieranie drzwi automatycznie blokowanych w korporacjach, bankach czy urzędach. RFID to dzisiaj wygodna i wydajniejsza alternatywa dla kodów kreskowych.

W jakiej postaci występują chipy RFID?

Chipy RFID występują w bardzo różnorodnej formie. Można je umieszczać na powierzchniach plastikowych, metalowych, gumowych, szklanych, a także innych niemetalowych. Wyróżnić np. można popularne karty zbliżeniowe RFID z plastiku, elastyczne etykiety RFID na metal oraz etykiety foliowe RFID w formie m.in. naklejek. Często technologia fal radiowych wykorzystywana jest również w takich przedmiotach, jak:

  • opaski hotelowe,
  • zamki basenowe,
  • breloki zbliżeniowe,
  • zegarki RFID,
  • a nawet pastylki RFID, które są elementem systemów m.in. videodomofonów.

Branże, w których technologia RFID jest obecnie stosowana

Lista branż, które wykorzystują technologię RFID, z miesiąca na miesiąc się rozszerza. Szybkość pracy i odczytu RFID w porównaniu z kodami kreskowymi jest wyższa nawet czterokrotnie. W handlu, transporcie, przemyśle oraz turystyce pozwala to na osiąganie olbrzymich optymalizacji czasowych różnych procesów – np. sortowania towarów – co przekłada się również na oszczędności finansowe.

Chipy RFID są często stosowane przy inwentaryzacjach w przedsiębiorstwach oraz przy ewidencjach. Świetnie sprawdzają się w systemach rejestrowania czasu pracy oraz przy wspomnianych rozwiązaniach blokowania i otwierania drzwi automatycznych. Coraz częściej stosowane są także do celów urzędowych, w tym w paszportach. Duże zainteresowanie płynie również ze szpitali, przychodni i klinik.

Jak działa technologia RFID?

Technologia RFID składa się ze specjalnego chipu zwanego znacznikiem. Jest to układ elektroniczny, który tworzy sygnał radiowy oraz przetwarza dane. Nie jest to możliwe oczywiście bez odbiorników – anten – do wysyłania oraz odbierania sygnałów. Są to różnego rodzaju urządzenia. Sam chip jest zaś obudowany plastikiem, papierem, folią przylepną lub ma formę pojemniczka/kapsułki. Wyróżnić można przy tym znaczniki pasywne, aktywne oraz semipasywne, o których dokładnie opowiadają swoim klientom biznesowym oraz publicznym specjaliści firmy producenckiej CartPoland.

Najlepsi specjaliści przedstawiają również różne standardy i częstotliwości RFID. Przykładowymi są:

  • niska częstotliwość 125 kHz,
  • wysoka częstotliwość 13,56 MHz,
  • ultra wysoka częstotliwość na poziomie nawet 956 MHZ. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas