Artykuł sponsorowany Sprawozdanie finansowe firmy – czym jest i co obejmuje?

Sprawozdanie finansowe firmy – czym jest i co obejmuje?

Obowiązkiem każdego podmiotu, prowadzącego działalność gospodarczą i ewidencję w formie księgi rachunkowej, jest opracowywanie corocznego sprawozdania, dotyczącego finansów oraz kapitału firmy. Dokument ten jest uznawany za najważniejszy wśród wszelkich innych sprawozdań, obowiązujących w obrocie gospodarczym. Czym jest sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa i jakie elementy obejmuje? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Dokument finansowy w formie sprawozdania powinien być sporządzony w języku polskim, na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych albo na inny dzień bilansowy, zgodnie z Art. 45. Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Zawiera on kompletne oraz zgodne ze stanem faktycznym dane liczbowe, opisujące sytuację finansową przedsiębiorstwa w danym okresie rozliczeniowym.

Z czego składa się sprawozdanie finansowe?

Przygotowanie sprawozdania finansowego to zadanie dla doświadczonej, wykwalifikowanej księgowej, która na bieżąco monitoruje zmiany w polskim prawie finansowym – podkreśla Ewa Makowska z firmy Finanse Consulting Outsourcing, zajmującej się od wielu lat doradztwem oraz kompleksową obsługą kadrowo – księgową przedsiębiorstw. I dodaje: prawidłowo opracowany dokument składa się z trzech kluczowych elementów, w tym: bilansu przedsiębiorstwa (zawierającego dane na temat aktywów, inwestycji, należności i pasywów), rachunku zysków, poniesionych strat oraz innych, istotnych informacji dodatkowych lub objaśnień.

W sprawozdaniu finansowym firmy obowiązkowo należy też umieścić dane podstawowe, czyli precyzyjną nazwę dokumentu, datę jego sporządzenia, dane podmiotu gospodarczego wraz z czytelnymi podpisami osób odpowiedzialnych za prowadzenie księgi rachunkowej, a także za prawdziwość informacji, zawartych w zestawieniu.

Po co wykonywane są sprawozdania finansowe firm?

Sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa jest ogólnodostępne, co oznacza, że wgląd do danych mają nie tylko państwowe instytucje, takie jak: urząd skarbowy czy ZUS, lecz także wszystkie zainteresowane osoby prywatne, pracownicy oraz partnerzy biznesowi, banki lub potencjalni inwestorzy, którzy chcą zweryfikować status ekonomiczny firmy, zanim podejmą jakąkolwiek współpracę. Zebrane w sprawozdaniu dane umożliwiają właścicielom dokonanie wnikliwej analizy sytuacji materialnej ich firmy oraz oceny zasadności różnych decyzji, działań lub transakcji, podejmowanych w ramach realizacji określonej strategii przedsiębiorstwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas