Artykuł sponsorowany Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności - co warto wiedzieć?

Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności - co warto wiedzieć?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to szereg obowiązków spoczywających na barkach przedsiębiorcy. Formalności związane z zarejestrowaniem firmy związane są między innymi z jej siedzibą oraz miejscem wykonywania działalności. Czym różni się jedno i drugie? Według definicji miejsce świadczenia usług znajduje się zazwyczaj tam, gdzie siedziba. Jak jest w praktyce? O tym w poniższym artykule.

Gdzie znajduje się miejsce siedziby firmy?

Według obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów miejsce siedziby działalności gospodarczej znajduje się tam, gdzie wykonywane są funkcje naczelnego zarządu. W siedzibie firmy powinny zapadać wiążące decyzje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Podczas rejestrowania przedsiębiorstwa nie są jednak podawane dane takie jak adres siedziby. We wniosku podaje się natomiast własny adres, a także adres korespondencyjny. Z tego powodu często kwestia ta budzi wiele wątpliwości.

W wielu przypadkach stałe miejsce prowadzenia działalności nie istnieje. Przedsiębiorca nie jest zobowiązany do podania jego adresu. Dotyczy to zwłaszcza firm, które swoje usługi świadczą w biurze klienta lub w terenie. Siedziba firmy nie musi być zatem miejscem wykonywania działalności gospodarczej. Powinny się jednak w niej znajdować wszelkie dokumenty dotyczące przedsiębiorstwa, takie jak:

  • Księgi Przychodów i Rozchodów,
  • faktury sprzedażowe i kosztowe,
  • potwierdzenia zapłaty,
  • dokumenty związane z kasą fiskalną,
  • dokumenty związane z podatkiem VAT,
  • ewidencja środków trwałych i/lub wyposażenia,
  • umowy z pracownikami.

Czym jest miejsce wykonywania działalności gospodarczej?

Jak informują pracownicy Biura księgowego Selent&Słupina z Wrocławia, nieco inną definicją należy posługiwać się w przypadku miejsca wykonywania działalności gospodarczej. To właśnie w nim realizowane są działania wynikające z prowadzenia firmy. Według najnowszych przepisów przedsiębiorca nie ma obowiązku podawania stałego miejsca prowadzenia działalności. Jeśli już zostało ono określone, rozumiane jest często jako siedziba firmy. Kwestie te są niezwykle istotne dla rozliczania podatku VAT. W przypadku braku siedziby do tego celu służy adres przedsiębiorcy.

W niektórych branżach przepisy jednak nakładają obowiązek posiadania stałego adresu siedziby. Dotyczy to zwłaszcza firm transportowych. Jest to konieczne dla uzyskania licencji przewoźnika drogowego. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych siedzibą może być nawet adres przedsiębiorcy.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas