Artykuł sponsorowany Ryczałt ewidencyjny – co powinniśmy wiedzieć

Ryczałt ewidencyjny – co powinniśmy wiedzieć

Ryczałt ewidencyjny zwany też ewidencjonowanym to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z  tej formy rozliczenia płacą podatek od przychodu. Nie mają możliwości pomniejszania podatku o koszty jego uzyskania. Z ryczałtu ewidencyjnego mogą korzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie indywidualnej lub spółki osobowej.

Zgłoszenie do Urzędu Skarbowego

Przedsiębiorca, który chce rozliczać się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego od początku istnienia firmy, powinien zgłosić pisemne oświadczenie o wyborze takiej formy opodatkowania do naczelnika urzędu skarbowego. Urząd musi być przypisany do miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Zgłoszenie należy wykonać w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, ale nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Podatnicy, którzy decydują się na ryczałt ewidencyjny mogą te zgłosić wybór formy opodatkowania na wniosku rejestracyjnym CEIDG-1. Przejście na tą formę opodatkowania jest możliwe w trakcie prowadzenia działalności. W tym przypadku zgłodzenie do naczelnika urzędu skarbowego należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym lub do końca roku podatkowego pod warunkiem, że taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. Jeśli ryczałt dotyczy spółki to stosowane oświadczenie powinni złożyć wszyscy wspólnicy przy czym każdy w swoim urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zamieszkania.

Limity przy ryczałcie ewidencyjnym

Jak w przypadku większości form podatkowych w przypadku ryczałtu istnieją pewne ograniczenia. I tak przedsiębiorcy mogą skorzystać z ryczałtu jeśli uzyskali przychody z działalności prowadzonej samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro lub uzyskali przychody z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro.

Przedsiębiorca, który przekroczy limit w pierwszym roku prowadzenia działalności, nie traci prawa do rozliczania za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Dopiero w kolejnych latach prowadzenia działalności będzie on zobowiązany pilnować wyznaczonych limitu obrotów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas