Artykuł sponsorowany Ryczałt ewidencjonowany – co warto wiedzieć?

Ryczałt ewidencjonowany – co warto wiedzieć?

Tysiące firm w Polsce, zaliczanych do mikroprzedsiębiorstw, stosuje ryczałt ewidencjonowany, na swój sposób ewidencjonowania podatków i najważniejszych ruchów gospodarczych. Ta uproszczona forma księgowości, wymaga stosowania tylko i wyłącznie ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych. Dodatkowo, niektórzy przedsiębiorcy muszą wykonywać tzw. spis z natury, czyli remanent  – wtedy, kiedy ich działalność dotyczy utrzymania zapasów towarów, czy też prowadzenia magazynów.

Główne wyznaczniki pozwalające na korzystanie z ryczałtu ewidencjonowanego

Z ewidencji podatkowej w formie ryczałtu, mają możliwość korzystania ci przedsiębiorcy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro. Często z tej formy księgowości uproszczonej, mogą korzystać również nowopowstałe firmy, które nie zobligowały się do ewidencji podatków w formie karty podatkowej. Tu jednak warto wiedzieć o tym, że po całym roku obrotowym, w wielu przypadkach, przedsiębiorstwa muszą przejść na formę ksiąg przychodów i rozchodów, czy też ksiąg rachunkowych.

Ewidencja przychodów

Ryczałt ewidencjonowany przede wszystkim dotyczy  prowadzenia ewidencji przychodów. Do nich zalicza się zaś przede wszystkim zyski z prowadzonej działalności, ze sprzedaży wyposażenia i środków trwałych, a także dopłaty/subwencje, otrzymane kary umowne, odsetki od środków na rachunku bankowych, wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków. Przychodami są również uzyskany wpływ wartości w związku z najmem, podnajmem, dzierżawą itd.

Jeśli chodzi zaś o stawki od ryczałtu, na rok 2019, warto wiedzieć, że od rodzaju prowadzonej działalność, wynoszą one 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 12,5%, 17%, a także 20%. W porównaniu z ubiegłymi latami, pojawiły się zatem nowe stawki: 2%, 10%, oraz 12,5%, co jest bardzo korzystne dla dużej grupy podatników.

Rozliczenie roczne ryczałtu

Rozliczenie roczne ryczałtu, jest bardzo proste. Przedsiębiorcy są zobowiązani do wyliczenia i wypłacania na konto Urzędu Skarbowego należnego podatku, w przyjętych przez organizację okresach rozliczeniowych. Mogą nimi być miesiące, bądź kwartały. Warto jednak wiedzieć, że po całym roku obrotowym opodatkowanym ryczałtem, dana firma musi złożyć PIT-28. Z łatwością wykonuje tego typu rozliczenia między innymi biegły rewident Anna Obara, która specjalizuje się w księgowości uproszczonej, a także pełnej. Dzisiaj korzystanie z usług zewnętrznych podmiotów, dbających o finanse przedsiębiorstwa, pozwala na zapewnienie sobie oszczędności, skupienia na działalności właściwej, a także czasem na uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas