Artykuł sponsorowany Rozwiązania księgowe dla firm

Rozwiązania księgowe dla firm

Każdemu przedsiębiorcy, który poważnie podchodzi do swojej działalności, będzie zależało na prawidłowych rozliczeniach podatkowych oraz rachunkowych. By wygenerować oszczędności i zmniejszyć zobowiązania podatkowe, firmy mogą skorzystać z optymalizacji podatkowej, zaś prowadząc księgowość komputerową muszą pamiętać o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Do tego mogą korzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. We wszystkich przypadkach przyda się profesjonalna pomoc księgowa, którą można uzyskać w wielu biurach rachunkowych, m.in. w Polsko-Niemieckim Biurze Rachunkowym z Nowej Soli.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jest narzędziem służącym do wirtualnej komunikacji między przedsiębiorcą a organami kontroli skarbowej oraz organami podatkowymi. To zbiory danych dotyczące operacji gospodarczych za dany okres: kwartał albo miesiąc, które są generowane bezpośrednio z księgowego oprogramowania firmy i przekazywane tylko drogą elektroniczną odpowiednim instytucjom. JPK posiada sporo zalet. Przede wszystkim utrudnia wyłudzenia podatkowe, daje też większy wgląd w transakcje oraz pozwala na skrócenie i ułatwienie kontroli skarbowej. Jednolity Plik Kontrolny jest obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy prowadzą komputerową księgowość, czyli korzystają w specjalistycznych programów księgowych, zarówno komercyjnych, jak i bezpłatnych, ale też dla użytkowników arkuszy Excell przygotowanych do prowadzenia księgowości. Jeśli firma prowadzi księgowość papierową, nie ma obowiązku składania JPK. Jednolity Plik kontrolny składa się z kilku struktur: JPK_KR – dotyczy ksiąg rachunkowych, JPK_WB – wyciągów bankowych, JPK_MAG – to magazyny, JPK_VAT – dotyczy ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, JPK_VA – to faktury VAT, JPK_EWP – ewidencja przychodów oraz JPK_PKPIR – dotyczy podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ewidencja ryczałtowa

Dotyczy ona przedsiębiorców z wybranych branż oraz gałęzi przemysłu (np. budownictwo, gastronomia, wolne zawody). Podstawą opodatkowania jest tu przychód, od którego właściciele firm mogą odliczyć składki np. na ubezpieczenie społeczne. Podatnik jest zwolniony z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Może rozliczać się z urzędem skarbowym do 20-tego każdego miesiąca, ale może też dokonać rozliczenia kwartalnego. Warte zaznaczenia jest, iż ewidencja przychodów musi być uporządkowana. Najlepiej gdy jest prowadzona w formie tabeli. Niezależnie od tego, czy jest ona prowadzona na papierze czy komputerowo, trzeba pamiętać, by wszystkie wpisy były do ewidencji wprowadzane chronologicznie i nie później, niż do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Oszczędności dzięki optymalizacji podatkowej

Optymalizacja podatkowa jest związana z różnego rodzaju podatkami: PIT, CIT i VAT. Dedykowana jest głównie tym przedsiębiorcom, którym oszczędności, jakie powstaną dzięki zastosowaniu optymalizacji, pozwolą na poprawę funkcjonowania firmy. Wyróżnia się dwa rodzaje optymalizacji podatkowej. Optymalizacja w oparciu o polskie prawo polega na dokładnej analizie przepisów prawa pod kątem podatków, w celu zmniejszenia wysokich opłat podatkowych. Dzięki zastosowaniu optymalizacji opartej o planowanie podatkowe możliwe jest przeniesienie firmy poza granice Polski albo utworzenie jej w kraju, gdzie płaci się niższe podatki. Celem optymalizacji podatkowej jest takie zmniejszenie zobowiązań podatkowych, by były one najkorzystniejsze finansowo dla przedsiębiorcy. Do zadań księgowego należy przeprowadzenie analizy kosztów i przychodów pod kątem podatków. Przedsiębiorca, by zmniejszyć zobowiązania podatkowe może wykorzystać wszelkie narzędzia, pod warunkiem, że są one całkowicie legalne (transakcje restrukturyzacyjne, ulgi, zwolnienia oraz odliczenia). Optymalizacja podatkowa może być działaniem długoterminowym eliminującym ryzyko pojawienia się wysokich podatków, dającym stabilizację finansową firmie i zwiększającym jej zdolność kredytową.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas