Artykuł sponsorowany Rodzaje komór laminarnych i ich zastosowanie

Rodzaje komór laminarnych i ich zastosowanie

Wszelkie działania prowadzone w ośrodkach badawczych wymagają wielkiej dokładności. Aby to było jednak możliwe, we wnętrzu laboratoriów panować muszą specyficznie określone warunki. Sterylność zależeć będzie w dużej mierze od jakości elementów wyposażenia; podobnie zresztą jak kwestia najistotniejsza, czyli bezpieczeństwo personelu.

Optymalną ochronę analizowanego materiału zapewniają, niezwykle popularne w całej branży, komory laminarne. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie charakteryzuje owy sprzęt: do jakich zastosowań jest wykorzystywany oraz w jaki sposób można go sklasyfikować. Serdecznie zapraszamy do ciekawej lektury.

Czym dokładnie są komory laminarne?

Tytułowe komory przypominają swym wyglądem obszerne szafki z przeszkloną witryną. Właściwa część ich obudowy umieszczona jest na stelażu, umożliwiającym wygodną pracę na siedząco. Jak powiedział nam ekspert z ALPBIS Group: Zachodzący wewnątrz warstwowy (inaczej laminarny) przepływ powietrza oraz światło lamp ultrafioletowych sprawiają, że cała dostępna przestrzeń jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń. W ten sposób tworzy się swoistą barierę dla bakterii czy grzybów stale unoszących się wokół. Pozwala to na zachowanie jałowych warunków, niezbędnych do prowadzenia zaawansowanych badań; chroni także użytkownika i jego najbliższe otoczenie przed potencjalnie niebezpiecznymi efektami eksperymentów.

Klasa I

Co ważne, kryteria odnoszące się do opisywanych urządzeń zostały zawarte w dedykowanym dokumencie. Norma PN-EN 12469:2002 wyróżnia kilka klas komór MSC (Microbiology Safety Cabinet): I, II i III. Pierwszy typ odznacza się otworem w ścianie czołowej, dzięki któremu badacz ma pełny dostęp do powierzchni stołu roboczego. Wszystko jest skonstruowane tak, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo: powstające w środku makrocząsteczki – za sprawą ukierunkowanego przepływu powietrza, a także wysokoskutecznej, pojedynczej filtracji – nie będą stanowiły zagrożenia. Komory te nie wymagają podłączenia zewnętrznego systemu wentylacji; przeznaczone głównie do pracy z aerozolami nie chronią jednak innych próbek w zbyt dużym stopniu.

Klasa II

W tym przypadku mamy do czynienia z aż dwoma filtrami HEPA. Powietrze zasysane jest z pomieszczenia przez grill frontowy, później zaś sprawnie odprowadzane na zewnątrz, co minimalizuje możliwość kontaminacji krzyżowej. Wszystkie MSC drugiej klasy zapewniają środowisko wolne od mikroorganizmów – wymagane podczas namnażania hodowli komórkowych. Oprócz tego stosuje się je do zajmowania się lekami cytostatycznymi czy też niektórymi patogenami. Warto przy tym wiedzieć, że owe komory laminarne dzieli się jeszcze na dalsze podtypy: A1, A2, B1 oraz B2.

Klasa III

Klasa III stworzona została z myślą o pracy z bakteriami zakaźnymi. Urządzenia tego rodzaju posiadają wyjątkowo szczelne okna, gwarantują więc maksymalną ochronę operatorowi oraz jego otoczeniu. Manipulowanie danym materiałem odbywa się za pomocą specjalnych gumowych rękawic – przytwierdzonych na stałe do konstrukcji. Do umieszczania próbek na stole roboczym służy zaś znajdująca się z boku śluza. Ciągły przepływ powietrza zapewniany jest przez zewnętrzny układ wydechowy; odpowiednie podciśnienie zapobiega powtórnemu wdmuchiwaniu go do wnętrza maszyny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas