Materiał Partnera Rodzaje i właściwości kas fiskalnych

Rodzaje i właściwości kas fiskalnych

Zakładając działalność gospodarczą lub firmę, której profil będzie związany ze sprzedażą lub świadczeniem usług, musisz mieć świadomość, że będziesz potrzebować kasy fiskalnej. Warto przed dokonaniem zakupu zapoznać się z ofertami sklepów, ale też zasięgnąć informacji jaki rodzaj kasy będzie najlepszy dla twojego typu działalności. Warto wybrać firmę, jak np. Ar-Net z Gliwic, która jednocześnie zajmuje się sprzedażą tych urządzeń, jak też legalizacją, serwisem oraz sprzedażą oprogramowań, gdyż często kasy fiskalne są zintegrowane z komputerami.

Kto powinien posiadać kasę fiskalną?

Według prawa, kasą fiskalną powinien dysponować każdy podatnik, sprzedający swoje towary rolnikom ryczałtowanym i osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, jeśli jego obroty w roku poprzednim przekroczyły 20 000 złotych. Bez względu na osiągane wyniki finansowe, kasy fiskalne powinny mieć biura rachunkowe, warsztaty samochodowe, prawnicy, lekarze, czy fryzjerzy.

Rodzaje kas fiskalnych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kas fiskalnych, ERC i POS, które można jeszcze dodatkowo podzielić na kilka rodzajów. Jest to związane z ich funkcjonalnością i Specyfiką wykonywanej działalności.

Kasy ERC (Electronic Cash Register) – to proste urządzenia, które w swojej pamięci mają tylko aplikacje zainstalowane przez producenta. Można je podłączyć do wielu urządzeń peryferyjnych, jak np. komputer. Nie jest jednak możliwe sterowanie kasą za pomocą podłączonego urządzenia. Wśród tego typu kas wyróżnia się kasy jednostanowiskowe (do kiosków, punktów gastronomicznych czy niedużych sklepów, można do nich podłączyć wagę, skaner i komputer), kasy systemowe (mają zastosowanie w dużych sklepach, marketach i supermarketach, można je skomunikować z wieloma urządzeniami: skanerami, wagami, komputerami, obsługują karty rabatowe, lojalnościowe czy doładowania telefonów, są przystosowane do pracy z programem magazynowym) oraz kasy przenośne (świetnie sprawdzają się w działalności obwoźnej, lekkie i niewielkie, posiadające w zestawie akumulator i ładowarkę samochodową, można do nich podłączyć wagę).

Kasy POS (Electronic Point Of Sale) – są urządzeniami zaawansowanymi, które posiadają w wyposażeniu monitor, komputer, drukarkę fiskalną, klawiaturę, a także inne urządzenia peryferyjne, jak np. wagę, terminal płatniczy czy czytnik kodów. Kasy te są sterowane komputerowo. Stosuje się je w super i hipermarketach.

Zwróć uwagę na parametry kasy

Kupując kasę fiskalną sprawdź jej parametry. Istotną rolę odgrywa szybkość druku: chodzi o to jak szybko kasa drukuje paragon (od 10 do 40 linii na sekundę).Rozmiar rolek powinien być dopasowany do konkretnego modelu kasy. Na rynku dostępne są rolki termiczne, stosowane w obecnie oferowanych kasach, jak też, offsetowe oraz chemiczne, które stosuje się w urządzeniach igłowych. Warte zapamiętania jest, iż szerokość rolki podawana jest w milimetrach a długość w metrach. Kluczowa jest baza towarowa, tzn. ilość pozycji, jaką można zapisać w pamięci kasy. W zależności od rodzaju kasy można zapisać od 3tys. do nieograniczonej ilości, w przypadku kas POS. Trzeba też pamiętać o nazwach towarów. Najlepiej wybrać taką kasę, w pamięci której można zapisywać długie nazwy. Jest to bardzo ważne, gdyż według wytycznych Ministerstwa Finansów nazwy towarów muszą być dokładnie zdefiniowane.

Kasy fiskalne, jak też wszystkie inne urządzenia, jak drukarki fiskalne, monitory dotykowe, czy też wagi elektryczne w swojej ofercie posiada firma Ar-Net. Profesjonalni pracownicy doradzą i dobiorą odpowiedni sprzęt dostosowany do konkretnego profilu działalności. Zajmą się wdrożeniem oprogramowania oraz systemów informatycznych oraz serwisem wag i kas fiskalnych.

Opracowanie:

Ar-Net Sp. z o.o. Centrum Kas Fiskalnych

Gliwice , Dworcowa 60

Podziel się