Artykuł sponsorowany Rodzaje i przeznaczenie środków ochrony osobistej

Rodzaje i przeznaczenie środków ochrony osobistej

Środki ochrony osobistej są obowiązkowym wyposażeniem dostarczanym dla pracownika według istniejących zagrożeń w środowisku jego pracy. Często też stosowane są w większym zakresie, celem zapewnienia komfortu psychicznego oraz prewencji w chorobach zawodowych pracowników. Zobaczmy jakie rodzaje środków ochrony osobistej oferują nam nowoczesne zakłady szyjące ubrania robocze i ochronne?

Zadaniem środków ochrony osobistej jest takie działanie bezpośrednio na ciele pracownika, aby zapobiec uszkodzeniom organizmu w trakcie pracy oraz nie dopuścić  do powstania chorób zawodowych.

Zapobieganie chorobom zawodowym dzięki środkom ochrony osobistej

O ile uszkodzenia ciała w trakcie pracy są łatwo zauważalne, praktycznie natychmiast po zaistnieniu szkodliwej sytuacji, to zapobieganie chorobom zawodowym wymaga wieloletniego, systematycznego stosowania się do zasad ochrony. Dlatego też oprócz dostępu środków ochrony, opracowuje się specjalne instrukcje postępowania, a praca ludzi jest systematycznie kontrolowana. Wszelkie nieścisłości w tym zakresie ze strony pracodawcy, mogą być zgłaszane do społecznego inspektora pracy lud do instytucji inspekcji pracy.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej pracowników

Zapewniając swoim pracowników wysokiej jakości odzież ochronną, pochodzącą z nowoczesnych szwalni i firm, warto poszukać takich, które w swej ofercie mają również rozbudowaną listę środków ochrony indywidualnej. Przykładem takiej muli firmy jest firma DaKo Dawid Korgol. Zapewnia ona następujące środki ochrony indywidualnej:

  • ochraniacze brzucha,
  • ochraniacze klatki piersiowej,
  • ochraniacze barku,
  • ochraniacze kolan,
  • ochraniacze łokci,
  • ochraniacze twarzy,
  • ochraniacze układu oddechowego,
  • kombinezony gazoszczelne,
  • środki chroniące przed upadkiem z wysokości.

Najczęściej stosowanym środkiem ochrony osobistejokulary ochronne bhp. Różnią się one od zwykłych, korekcyjnych, dokładnym zasłonięciem oczodołu ze wszystkich stron oraz szkłem odpowiedniej jakości, półelastycznym i niedającym po stłuczeniu odłamków .

Ochronniki słuchu obniżają hałas dostający się do uszu. Zapobiegają w ten sposób chwilowemu obniżeniu poziomu słuchu oraz stałemu ubytkowi jego poziomu. Blokują jednak częstotliwości selektywnie, praca maszyn słyszana jest jako szum, a mowa ludzka odbierana jest prawie normalnie. Wszelkiego rodzaju maski ochronne zapobiegają dostawaniu się drobnych pyłów lub wilgoci do płuc pracownika. Najbardziej szkodliwy jest kurz oraz gips.

Kaski z kolei chronią przed urazami mechanicznymi głowy. Aby mogły być skuteczne, muszą mieć odpowiednią konstrukcję amortyzującą, silną skorupę oraz w niektórych zastosowaniach paski podtrzymujące do głowy.

Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników to podstawa. Dlatego warto współpracować z profesjonalnymi szwalniami, które wykorzystując dorobek technologiczny, nowoczesne materiały i doświadczenie w branży w pełni zadbają o komfort pracy i właściwą ochronę naszych pracowników, bez względu na branżę, w której działamy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas