Artykuł sponsorowany Rodzaje archiwizacji danych

Rodzaje archiwizacji danych

Archiwizacja danych to przenoszenie ich kopii do archiwum po to, by zachować je tam przez dłuższy czas. Warto wiedzieć o tym, że archiwizacji mogą być poddawane nie tylko dane, ale również zawierające je pliki oraz dane zapisane na partycji lub na dysku twardym użytkowników komputerów. Jakie są typy archiwizacji danych i czym się one różnią? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy poniżej.

Kopia standardowa

Do wskazanego archiwum kopiowane są wybrane pliki, a dzięki czyszczeniu atrybutów archiwizacji przy każdej zmianie danego pliku zmieni się też jego archiwizowana kopia. Jeśli archiwizacja danych wykonywana jest po raz pierwszy, jest to zwykle właśnie jej wersja standardowa. Można w ten sposób wykonać kopię pełną, obejmującą wszystkie zgromadzone dane, jednak trzeba być przygotowanym na to, że będzie to dość czasochłonne. Ale taka procedura stanowić będzie najlepsze zabezpieczenie dla danych i dobry punkt wyjścia dla kolejnych archiwizacji.

Kopia przyrostowa

Archiwizacja przyrostowa obejmuje tylko te pliki, które zostały stworzone lub zmienione od czasu poprzedniej archiwizacji danych. Wymaga ona mniej czasu oraz miejsca w archiwum niż tworzenie kopii standardowej. Do tego może być wykonywana często. Z kolei jej wadą jest dłuższy czas odtwarzania zarchiwizowanych danych. Jeśli już raz (i względnie niedawno) wykonana została pełna kopia standardowa danych, robienie kopii przyrostowych jest najbardziej efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem. 

Kopia różnicowa

Kopiowane są pliki zmienione od czasu wykonywania pierwszej pełnej kopii danych. Nie są zmieniane podczas tej czynności atrybuty archiwizacyjne plików. Kopie różnicowe potrzebują więcej miejsca na dysku niż te przyrostowe, jednak można ten problem obejść, zachowując tylko jej wersję najnowszą. 

Jak dodaje nasz ekspert od bezpieczeństwa danych z firmy Set IT: stosując kopię różnicową, można szybko odzyskać utracone dane, gdyż potrzebne do tego są tylko dane z pierwszej pełnej kopii oraz ostatniej kopii różnicowej. 

Kopia codzienna

Dla użytkowników tworzących lub przetwarzających dane opcja tworzenia codziennie ich nowej kopii może być dobrym rozwiązaniem. Kopiowane są pliki stworzone lub zmienione od czasu ostatniej archiwizacji, bez czyszczenia atrybutu archiwizacji.

Kopia a buckup danych

Warto jeszcze na koniec dodać, że poza regularnie wykonywaną archiwizacją danych lub zamiast niej można wykonać ich jednorazowy backup polegający na skopiowaniu wybranych plików bez czyszczenia atrybutów archiwizacji. W ten łatwy sposób można uzyskać kopię wybranych przez użytkownika danych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas