Artykuł sponsorowany Robocza odzież ochronna w świetle prawa

Robocza odzież ochronna w świetle prawa

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy wobec zatrudnionych jest zapewnienie im odpowiedniej odzieży ochronnej. Dotyczy to tych stanowisk pracy, na których istnieje zagrożenie mienia, zdrowia, czy życia pracowników. Mówią o tym między innymi zasady BHP. Dzięki środkom ochrony można zminimalizować zagrożenia w pracy z substancjami chemicznymi lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Sprawdź, co na temat odzieży ochronnej mówią przepisy prawne.

 

Robocza odzież ochronna — obowiązki pracodawcy

 

Obowiązek zapewnienia pracownikom odzieży ochronnej, ale także obuwia, czy dodatkowych elementów wyposażenia wynika z przepisów prawnych, a dokładniej z Kodeksu pracy. Zapisy w nim zawarte jednoznacznie wskazują, że jest to konieczne w dwóch różnych przypadkach. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, w której odzież, czy obuwie pracownika mogłoby ulec zniszczeniu w związku wykonywanymi na stanowisku pracy obowiązkami. Drugi przypadek dotyczy zagrożeń związanych z pracą:

  • technologicznych,
  • sanitarnych,
  • mechanicznych.

 

- Na każdym stanowisku pracy wykonywane są inne obowiązki. W związku z tym możliwe jest także wystąpienie różnych zagrożeń wynikających z obsługi maszyn, czy środowiska, w którym wykorzystywane są materiały chemiczne lub biologiczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby w każdym przypadku dopasować właściwą odzież ochronną 

— wyjaśnia specjalista z firmy MADO Sp. j.

 

Pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi odzież ochronną nieodpłatnie, a w momencie, kiedy przestanie nadawać się do wykorzystania — wymienić ją na nową. Kodeks pracy jasno określa także, że oprócz zakupu wyposażenia ochronnego pracownik powinien mieć zapewnioną możliwość jego prania, czy konserwacji. Jeżeli zakład pracy nie może spełnić tego wymagania, może zaproponować osobom zatrudnionym ekwiwalent towarowy w postaci proszku do prania lub fundusz przeznaczony na ten cel.

 

Robocza odzież ochronna — dlaczego pracowników musi przestrzegać jej noszenia?

 

Kodeks pracy jasno wskazuje także obowiązki wobec pracowników. W przypadku, kiedy odzież robocza obowiązuje na konkretnym stanowisku, brak podporządkowania się i jej noszenia może prowadzić do upomnienia lub kar finansowych. Notoryczne łamanie zasad BHP grozi natomiast zwolnieniem. W momencie, kiedy w przedsiębiorstwie odbyłaby się kontrola zewnętrznych organów, sam pracodawca mógłby ponieść poważne konsekwencje w związku z brakiem przestrzegania przez pracowników podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roboczej odzieży ochronnej?

 

Najważniejszą kwestią w przypadku roboczej odzieży ochronnej BHP jest przede wszystkim jej jakość. Gwarantuje ona osobom zatrudnionym właściwą ochronę. Jasno określa to Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Każdy element przekazany pracownikowi powinien być zgodny z dyrektywami UE. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że na odzieży, czy innych elementach ochronnych znajduje się oznaczenie CE.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas