Artykuł sponsorowany Przepisy BHP dotyczące wózków paletowych

Przepisy BHP dotyczące wózków paletowych

Wózki paletowe stanowią podstawowe wyposażenie wielu przedsiębiorstw, w tym zwłaszcza magazynów i zakładów o profilu produkcyjnym. Tego typu urządzenia słyną z bezawaryjności, ponadto dzięki temu, że są dostępne w różnych wersjach, można bez problemu znaleźć model idealnie dopasowany do intensywności pracy. Wyjaśniamy, jakich podstawowych zasad BHP należy przestrzegać podczas obsługi paleciaków.

Podstawowe zasady BHP dla operatorów paleciaków

Przede wszystkim do obsługi wózków paletowych powinny być dopuszczone wyłącznie osoby, które przeszły odpowiednie szkolenia i posiadają niezbędne uprawnienia. Przed rozpoczęciem pracy operator musi upewnić się, że stan techniczny wózka nie budzi żadnych zastrzeżeń, a części ruchome znajdują się we właściwej pozycji. Zarówno w przypadku wózków podnośnikowych, jak i unoszących ważne jest przestrzeganie dopuszczalnego udźwigu i wysokości podnoszenia (obydwa parametry są zdefiniowane przez producenta). Dodatkowo wózków paletowych nie należy zostawiać w miejscach, których powierzchnia jest pochyła, ponieważ grozi to przewróceniem się ładunków.

Zawsze trzeba też koniecznie solidnie zabezpieczyć towary – jeśli producent nie zaleci inaczej, generalnie zakazane jest przewożenie cieczy, produktów spożywczych (bez opakowań, narażonych na kontakt z elementami konstrukcyjnymi), a także ludzi. W zakładach powinny być wyznaczone dla paleciaków specjalne trasy, niekolidujące z drogami ewakuacyjnymi oraz zapewniające bezpieczeństwo innym pracownikom, w tym pieszym. Szczególną ostrożność trzeba również zachować w przypadku stwierdzenia wycieków płynów eksploatacyjnych (należy nie dopuścić do połknięcia płynów, kontaktu ze skórą lub oczami, wdychania oparów).

Na jakie zagrożenia są narażeni operatorzy wózków paletowych?

Chociaż paleciaki uważane są za urządzenia bezpieczne, czasem podczas ich użytkowania może dojść do różnego rodzaju wypadków, będących sytuacją losową bądź wynikających np. z braku czujności operatora. Wyjątkowym skupieniem powinni wykazywać się pracownicy obsługujący wózki podnośnikowe, które umożliwiają podniesienie ładunków na dużą wysokość. Jeśli paczka spadnie z uniesionych wideł, może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Bardzo ważną kwestię stanowi też równomierne układanie ładunków (zaczynając od najcięższych i największych). Zignorowanie tej zasady jest niebezpieczne zarówno dla osób postronnych znajdujących się w pobliżu wózka, jak i operatorów urządzeń kierujących nimi z poziomu platformy lub kabiny. Wózek z niewłaściwie załadowanymi przedmiotami może się przewrócić, wywołując poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.

Pracownik Tor Industries, firmy produkującej m.in. wózki paletowe, podkreśla: Z jednej strony prosta obsługa paleciaków to ich duży atut, jednak z drugiej to także przyczyna obniżenia czujności u operatorów. Tymczasem nie można zapominać, że wózki paletowe są przystosowane do przewożenia ładunków o wadze nawet kilku ton – przy załadunku, rozładunku i transporcie takich ciężarów nie ma miejsca na nieuwagę czy rutynę. Zawsze trzeba zachować maksymalną ostrożność.

Do obsługi wózków paletowych należy więc dopuścić jedynie przeszkolone osoby, ponadto ważne jest regularne kontrolowanie stanu technicznego urządzeń oraz przeprowadzanie doraźnych napraw i profilaktycznych serwisów. Kluczowe znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa podczas pracy ma także przestrzeganie zaleceń producenta – wszystkie parametry techniczne i informacje dotyczące użytkowania danego urządzenia można znaleźć w dołączonej do wózka dokumentacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas