Materiał Partnera Procedury obowiązujące przy przesyłkach międzynarodowych

Procedury obowiązujące przy przesyłkach międzynarodowych

Przesłanie czegokolwiek w obrębie naszego kraju jest proste. Wystarczy udać się do najbliższego urzędu pocztowego. W przypadku przesyłek międzynarodowych sprawa zaczyna się komplikować. Najwięcej zależy oczywiście od tego, do jakiego kraju będziemy przesyłać nasz pakunek, ale kwestie związane z cłem i inne procedury mogą znacząco skomplikować nam całe przedsięwzięcie. Jeśli zamierzamy wysłać coś naprawdę ważnego, dobrze rozważyć współpracę z agencją celną.

Przesyłki w obrębie Unii Europejskiej i poza nią

W związku z tym, że Polska jest częścią Unii Europejskiej, osoby chcące przesłać paczkę do jednego z krajów Wspólnoty zwolnione są z konieczności dopełniania jakichkolwiek formalności. Przesyłki w obrębie UE traktowane są zupełnie tak samo, jak przesyłki krajowe. Nie ma tutaj żadnej papierkowej roboty. Wysyłanie paczki do krajów spoza Unii Europejskiej jest już dużo trudniejsze. Nie ma problemów, jeśli wysyłamy koperty zawierające wyłącznie papier, bo w takim przypadku nie musimy dopełniać żadnych dodatkowych formalności. Jeśli jednak w pakunku znajduje się cokolwiek innego, stosuje się procedurę celną – w formie uproszczonej lub zwyczajnej. Forma uproszczona obowiązuje, jeśli towar w paczce ma wartość mniejszą niż dwadzieścia dwa euro. Tak czy inaczej musimy wówczas dołączyć do listu przewozowego fakturę proforma, a także zadbać o dostarczenie dokumentów firmy lub  skanu naszego dowodu osobistego. Pełna procedura celna wymaga dodatkowo wielu innych dokumentów i jeśli zamierzamy podjąć się tego typu przedsięwzięcia najlepiej zrobimy korzystając z pomocy merytorycznej i praktycznej pracowników agencji celnej wyspecjalizowanej w omawianej materii – takiej jak agencja celna Prima.

Wsparcie agencji celnej – nie tylko przy wysyłce za granicę

Z pomocy agencji celnej pośredniczącej w wysyłce paczek za granicę skorzystają zwłaszcza ci z nas, którzy mają do wysłania wiele pakunków. Szczególnie docenią ją właściciele przedsiębiorstw, którzy swoją działalność opierają na wysyłce lub odbieraniu towarów zza granicy. Agencja celna może dokonać za nas zgłoszenia celnego w urzędzie, wypełnić odpowiednie dokumenty SAD – w systemach takich jak ECS czy Celina, a także wysłać sam towar. W ich kompetencjach często znajdziemy także dokonywanie rewizji celnej paczek oraz udzielanie bezcennych porad celnych. Niektóre agencje celne pośredniczą także w kwestiach związanych z importem i eksportem w trakcie transportu towarów drogą lądową, morską czy lotniczą, znacząco ułatwiając życie pracowników wielu firm działających w tej branży.

Podziel się