Artykuł sponsorowany Pomoc Centrum podatku niemieckiego w kwestii wyboru klasy podatkowej

Pomoc Centrum podatku niemieckiego w kwestii wyboru klasy podatkowej

System podatkowy działający w Niemczech różni się od tego, który znamy z Polski, dlatego w trakcie rozliczania podatków za dochody uzyskane za naszą zachodnią granicą warto skorzystać z usług Centrum podatku niemieckiego. Przedsiębiorstwo to zajmuje się także innymi dziedzinami jak np. pomoc w wyborze klasy podatkowej czy doradztwo podatkowe. Zobacz, jakie są klasy podatkowe w Niemczech oraz którą z nich należy wybrać w danej sytuacji.

Jakie są klasy podatkowe w Niemczech?

Podejmując się pracy w Niemczech, musimy wybrać jedną z 6 klas podatkowych (Steuerklasse), jakie obowiązują u naszych zachodnich sąsiadów. Jednak trzeba pamiętać, że wybór ten zależy od kilku czynników, np. stanu cywilnego, liczy dzieci oraz ich wieku. Od tego, jaką klasę wybierzemy, zależy wysokość zaliczek, które pobierane są z naszej pensji i odprowadzane do Urzędu Finansowego w Niemczech. Jeśli nie wiemy, którą klasę podatkową wybrać, warto zgłosić się o pomoc do Centrum podatku niemieckiego z Przemyśla w województwie podkarpackim. Pracujący tam księgowi bardzo dobrze znają się na niemieckim systemie podatkowym, dlatego pomoc w wyborze klasy podatkowej nie stanowi większego problemu. Jednak jakie dokładnie klasy obowiązują w Niemczech?

Jak zostało wcześniej wspomniane, w Niemczech wyróżnia się 6 klas podatkowych. Klasa I wynosi około 28% podatku. Należy jednak zaznaczyć, że miesięczny dochód, który jest wolny od podatku nie może być większy niż 983 euro włącznie. Z tej klasy podatku najczęściej korzystają osoby niezamężne, po rozwodzie, pozostające w długotrwałej separacji, a także zamężne, których życiowy partner przebywa w kraju nienależącym do Unii Europejskiej oraz osoby owdowiałe, z tym że stan ten trwa dłużej niż 2 lata. Klasa II najczęściej wybierana jest przez osoby, które samodzielnie wychowują dzieci i otrzymują z tego względu zasiłek rodzinny. W tym przypadku dochód miesięczny, który jest wolny od podatku, wynosi do 1178 euro włącznie.

Z informacji od księgowych z Centrum podatku niemieckiego klasa III wynosi około 26% podatku, a miesięczny dochód, który nie jest opodatkowany to maksymalnie 1862 euro włącznie. Z tego rozwiązania korzystają osoby zamężne, w sytuacji, gdy ich partner nie ma pracy lub nie należy do klasy podatkowej V. Poza tym klasa III przeznaczone jest dla osób będących w związku małżeńskim, gdzie partner przebywa w kraju Wspólnoty Europejskiej oraz osób owdowiałych w rok po śmierci małżonka. Klasa podatkowa IV przeznaczona jest dla zamężnych osób, które mieszkają razem. W tym przypadku dochód miesięczny, który jest wolny od podatku, nie może przekraczać 983 euro włącznie.

Klasa podatkowa piąta dotyczy głównie osób, których małżonek zaliczany jest do klasy podatkowej III. Miesięczny dochód wolny od podatku to maksymalnie 104 euro włącznie. Natomiast osoby zaliczone do klasy VI nie mają kwoty wolnej od podatku. Do tej klasy zaliczane są osoby samotne, a także małżonkowie podejmujący się kilku prac. Warto jednak zaznaczyć, że w takich sytuacjach VI klasa podatkowa dotyczy drugiej pracy. Tę klasę przyznaje się także wtedy, gdy nie zarejestrujemy się w urzędzie lub dane w urzędzie będą niezgodne.

Jak nie trudno zauważyć, w niemiecki system podatkowy wygląda nieco inaczej niż w naszym kraju, dlatego podejmując się tam pracy, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniej klasy podatkowej. Chcąc zrobić to jak najkorzystniej dla nas, a także zgodnie z przepisami, warto skorzystać z usług specjalistów od podatków niemieckich z Centrum podatku niemieckiego, którzy wyjaśnią nam dokładnie jaką klasę wybrać i dlaczego tak powinniśmy postąpić.

Opracowanie:

Centrum podatku niemieckiego

Przemyśl , Barska 15

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas