Artykuł sponsorowany Podatek VAT w budownictwie mieszkaniowym

Podatek VAT w budownictwie mieszkaniowym

Obsługa księgowo-rachunkowa i kadrowo-płacowa ważne są dla różnego rodzaju firm, które rozliczają się w ramach księgowości pełnej (księgi rachunkowe) lub też uproszczonej (karty podatkowe, ryczałt ewidencjonowany, księgi przychodów i rozchodów KPiR). W wielu przypadkach współpraca z biurem rachunkowym dotyczy rozliczenia podatku od towaru i usług. Jest nim oczywiście podatek VAT, który szczególnym zasadom podlega w branży budownictwa mieszkaniowego.

Księgowość dla firm budowlanych

Firmy budowlane rzadko inwestują w duże przestrzenie biurowe i wolą skupiać się na swojej działalności głównej. To dlatego obsługiwane są często przez biura rachunkowe, które są w stanie zagwarantować zarówno obsługę rachunkową, jak i kadrowo-płacową. Najlepsi księgowi są również gotowi pomagać w ramach tzw. doradztwa podatkowego, proponując korzystne optymalizacje. O nie warto pytać ekspertów z Biura Księgowego Bożeny Korzeniewskiej, gdzie wiele przedsiębiorstw budowlanych, remontowych czy tych z branży konserwacyjnej rozlicza swój podatek VAT. Co zaś o nim warto wiedzieć w kontekście przepisów prawa i branży budownictwa mieszkaniowego?

Stawki VAT w budownictwie

Obecnie polskie prawo przewiduje dwie stawki VAT dla budownictwa mieszkaniowego. Zasadniczą i podstawową stawką jest VAT 23%. W niektórych przypadkach można jednak skorzystać z preferencyjnego podatku VAT 8%. Podkreślić też warto, iż przy niektórych inwestycjach część usług realizuje się dla klienta w ramach opodatkowania VAT 23%, a inne dla tego samego zleceniodawcy można zakwalifikować w ramy 8%. Warto zatem współpracować z biurem księgowym, które wskaże, kiedy można zastosować ulgi. W innym wypadku można o nich nawet nie wiedzieć.

Korzystanie z preferencyjnego VAT-u jest zaś bardzo opłacalne. Oszczędności generuje dla siebie zarówno firma budowlana, jak i jego klient, któremu wykonawca przy niższej stawce VAT-u może zaproponować korzystniejszy kosztorys. Niższe ceny materiałów budowlanych i usług to zaś wyższe zadowolenie klienta i świetny sposób na budowanie renomy marki na rynku.

Preferencyjna stawka VAT 8%

Usługi budowlane realizowane w ramach tzw. budownictwa mieszkaniowego mogą podlegać preferencyjnemu podatkowi VAT w wysokości 8%. Artykuł 41. ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, iż dla dostaw, budownictwa, remontów, modernizacji, termomodernizacji czy przebudów obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stawka podatku wynosi właśnie wspomniane 8%.

Stanowi o tym również Rozporządzenie Ministra Finansów, które wyszczególnia, iż 8% VAT jest przeznaczony przy:

  • robotach konserwacyjnych, które objęte są społecznym programem mieszkaniowym,
  • robotach konserwacyjnych budownictwa mieszkaniowego z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przed wybraniem preferencyjnej stawki VAT należy zatem każdorazowo sprawdzić, czy dana usługa budowlana mieści się w ramach robót na nieruchomościach, będących częścią programu mieszkaniowego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas