Materiał Partnera Pieczątka - rzecz, której nie może zabraknąć na Twoim biurku

Pieczątka - rzecz, której nie może zabraknąć na Twoim biurku

Bez pieczątki ani rusz. To właśnie pieczęcie przez wieki nadawały i nadają do dziś dokumentom, pismom lub ważnym komunikatom moc prawną, a we współczesnym świecie są one znakiem rozpoznawczym i własnościowym osób fizycznych oraz prawnych. Co prawda w chwili obecnej, posiadanie pieczątki firmowej nie stanowi obowiązku prawnego, niemniej jednak bez tego elementu nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania wielu firm i instytucji.

Krótka historia pieczątki

Pieczątki to przedmioty z bardzo bogatą historią, a co za tym idzie zanim stały się małymi, podręcznymi narzędziami do sygnowania dokumentów, bez których dziś nie może się obejść żaden szanujący się przedsiębiorca, urząd lub instytucja, przeszły długą drogę. Co prawda nie sposób ustalić konkretnej daty lub momentu kiedy to użyto ich po raz pierwszy, niemniej jednak zwykło się przyjmować, że już w epoce kamienia rolę tą pełniły zwykłe muszle. Ten sposób oznaczania towarzyszył człowiekowi przez kolejne epoki: brązu, miedzi i żelaza, z czasem stając się prawdziwymi dziełami sztuki. Najlepszym tego przykładem są pieczęcie cylindryczne, stosowane na Bliskim Wschodzie. W tym przypadku tłok, na którym rytowano wzory wykonywano w krwawniku, koralu lub innym kamieniu szlachetnym, a następnie wyryty wzór wybijano na glinianej tabliczce. Wzór ten najczęściej przedstawiał sceny z życia tamtejszej ludności, dzięki czemu stał się dla współczesnych naukowców cennym źródłem informacji na temat zwyczajów danej cywilizacji. Wraz z upływem lat zmieniały się też materiały z jakich wykonywane były pieczęcie (powstawały tłoki z brązu, żelaza, mosiądzu, stali, a nawet złota czy srebra) oraz ich materiał nośny służący do tworzenia odcisku (lak, wosk, metal, tusz bądź ołów). W średniowieczu obok pieczątek królewskich pojawiły się również stemple rycerskie, miejskie (będące własnością instytucji samorządowej w miastach), pieczęcie cechowe czy mieszczańskie. Prawdziwy przełom to rok 1948 r., gdy powstały pierwsze pieczątki kieszonkowe, a już 28 lat później pojawiła się pierwsza pieczątka samotuszująca z wbudowanym, wymiennym wkładem. Nowe technologie przyszły w 2006 r., który przyniósł pierwszą pieczątkę z wielokrotnym odbiciem.

Współczesność też potrzebuje pieczątek

Współczesne pieczątki są najczęściej małe, poręczne, produkowane z wysokiej jakości materiałów i pozwalają na wykonanie tysięcy odbitek. Nie da się jednak ukryć, że firmy zajmujące się produkcją pieczątek, takie jak ALG Leszek Wojtaś, dysponują ogromną różnorodnością tego typu produktów, a poszczególne pieczątki, mogą różnić się przeznaczeniem wielkością, użytym materiałem wykończeniowym czy trwałością. Warto przy tym pamiętać, że co prawda obowiązujące przepisy prawa określają jedynie warunki dotyczące pieczęci używanych przez organy państwowe, natomiast w przypadku pieczęci używanych przez podmioty gospodarcze brak jest tego typu uregulowań. Niemniej jednak zalety takie jak oszczędność czasu, wygoda korzystania, ułatwienie pracy, wiarygodność – to główne powody, dla których przedsiębiorcy decydują się na zamówienie pieczątki firmowej.
Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami przedsiębiorcy zobowiązani są w obrocie gospodarczym podać pełny zakres swoich danych, a co za tym idzie jeśli nie posiadamy pieczątki to jesteśmy zmuszeni wszystkie potrzebne informacje zawrzeć w innej formie, co jest zdecydowanie bardziej czasochłonne. Dlatego też wygodniej i szybciej będzie wyrobić pieczątkę, umieszczając na niej te dane, o które jesteśmy proszeni najczęściej, czyli przede wszystkim imię, nazwisko lub nazwę firmy, adres, NIP, REGON oraz telefon. Oczywiście w zależności od potrzeb ilość danych może ulegać zmianie, a to jakie informacje zdecyduje się podać właściciel firmy, powinno zostać przez niego dokładnie przemyślane. 
Warto także pamiętać, że istnieje grupa zawodów, które charakteryzują się pewną specyfiką, również w dziedzinie wyglądu posiadanych pieczątek. Dotyczy to na przykład pieczątek lekarskich, które z racji profesji jakiej dotyczą, wymagają zawarcia szczególnych rodzajów danych, mówiących chociażby o tytule lekarskim czy miejscu świadczenia lekarskiego, itp.          

Najczęściej wykorzystywane jako pieczątki firmowe są:

  • automaty standardowe,
  • automaty kwadratowe,
  • automaty podłużne,
  • automaty okrągłe i owalne,
  • datowniki,
  • pieczątki kieszonkowe.

Pieczęć to przedmiot, który pełnił ważną rolę zarówno w przeszłości, jaki i w obecnych czasach. I choć nie obligują nas do tego przepisy, posiadanie pieczątki jest korzystne z wielu powodów. Niewielki stempel to wspaniały nośnik danych – jest wygodny i pozwala zaoszczędzić czas, a dodatkowo zwierając numer telefonu, adres mailowy bądź logo lub nazwę firmy, ułatwia kontakt oraz stanowi niedrogą, a zarazem skuteczną formę reklamy.

Opracowanie:

ALG Leszek Wojtaś

Gdańsk , Klonowa 1 lok. 27

Podziel się