Artykuł sponsorowany Ochrona głowy zgodna z przepisami BHP

Ochrona głowy zgodna z przepisami BHP

Wykonując prace wiążące się z niebezpieczeństwem i ryzykiem, powinniśmy skutecznie zadbać o ochronę naszego ciała, a w szczególności ochronę głowy. Niebezpieczne mogą być dla niej zarówno wystające elementy, jak i spadające przedmioty. Jak skutecznie obronić się przed wszystkimi zagrożeniami? Inwestując w środki ochrony głowy. Więcej o ich rodzajach przeczytamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Normy BHP dotyczące ochrony głowy

W wielu miejscach pracy, szczególnie tam, gdzie wykonywane są prace fizyczne, jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona pracowników, którą zapewnić możemy dzięki korzystaniu ze środków ochrony głowy. Aby ochrona była stuprocentowa produkty te powinny spełniać dwie podstawowe normy, a mianowicie:

  • normę EN 397 – gdy mówimy o ochronie dla przemysłu,

  • normę EN 812 – gdy mówimy o lekkiej ochronie przed uderzeniem wyłącznie w przedmioty twarde.

Rodzaje środków ochrony głowy

Na rynku odzieży ochronnej dostępnych jest kilka produktów służących do ochrony naszej głowy. Jednak dwa z nich są najczęściej wybierane, należą do nich kaski ochronne i kaski lekkie. Czym się od siebie różnią? Jak tłumaczą specjaliści z firmy PPHU DAWPOL kaski ochronne muszą przede wszystkim spełniać normy krajowe oraz europejskie, co nie dotyczy kasków lekkich. Dodatkowo kaski lekkie, choć są wygodniejsze, zapewniają mniejszą ochronę i nie mogą być wykorzystywane w strefach, w których wymaga się kasków ochronnych.

Dodatkowo wśród środków ochrony głowy znajdziemy:

  • czapki i hełmy ostrzegawcze,

  • czapki ochronne ocieplane,

  • kominiarki ochronne.

Gdzie należy stosować środki ochrony głowy

Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy nie określają, w jakich obszarach należy stosować lekkich środków ochrony głowy, jednak dość precyzyjnie wskazują strefy, gdzie wymagane są kaski ochronne. Do miejsc, o których mówią przepisy należą m.in. miejsca składowanie, miejsca w których pracownicy lub maszyny pracują na wysokości, a także place budowy, obszary przemysłowe, hale produkcyjne.

Pamiętajmy, że sam kask nie wystarczy, należy go przede wszystkim poprawnie założyć. Kask da nam 100% ochronę, jeśli będzie on zapięty pod brodą oraz jeśli będzie odpowiednio dopasowany wielkością. Należy pamiętać, by przestrzeń między głową, a jej ochroną nie była zbyt mała, ani zbyt duża. Aby temu zapobiec, warto o poradę zgłosić się do doświadczonych sprzedawców środków ochrony głowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas