Artykuł sponsorowany Najważniejsze kwestie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Najważniejsze kwestie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Niewielkie przedsiębiorstwa, w tym jednoosobowe firmy mają możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości. Ważna jest przede wszystkim systematyczność i zaznajomienie się ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. Dla bezpieczeństwa lepiej powierzyć ten aspekt na przykład księgowym w zewnętrznym biurze rachunkowym. Taki krok pozwoli na zachowanie przejrzystości finansów w działalności i uniknięcie ewentualnych kar za niedopatrzenie obowiązków.

Wybór formy księgowości

Już na etapie składania wniosku i rejestrowania działalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przedsiębiorca musi wskazać podmiot, które będzie zajmował się księgowością. Może to robić samodzielnie właściciel jednoosobowej firmy, utworzony dział księgowości lub podmiot zewnętrzny, na przykład biuro rachunkowe Duet, znajdujące się w Łodzi. Ponadto księgowość może być prowadzona na dwa sposoby: uproszczony i pełny. Po pierwszą opcję zdecydowanie częściej sięgają niewielkie przedsiębiorstwa, których dochód netto nie przekracza 1,2 mln euro. Księgowość taka jest prowadzona na podstawie karty podatkowej, ewidencji przychodów bądź księgi przychodów i rozchodów.

Rejestracja podatku VAT

To pierwszy krok, który powinien poczynić przyszły właściciel jednoosobowej firmy. Należy jednak zorientować się, które rodzaje działalności są zwolnione z odprowadzania tego typu podatku, a które są zobligowane do rejestracji jako czynni VAT-owcy, na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą towarów podlegających akcyzie. Możliwość rezygnacji z odprowadzania podatku mają zaś podmioty, których przychody z opodatkowanej sprzedaży w ubiegłym roku nie przekroczyły 200 tysięcy złotych netto. Warto dokładnie przeanalizować ten aspekt, aby uniknąć nałożenia ewentualnych kar pieniężnych, wynikających z niedopilnowania obowiązków podatkowych.

Księga przychodów i rozchodów

To jedno z podstawowych narzędzi prowadzenia księgowości uproszczonej. Dzięki niej możliwe jest wyliczenie zaliczki na poczet podatku dochodowego, a także ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych. Zapisy w niej odnoszą się do przychodów ze sprzedaży i niezwiązanych bezpośrednio z działalnością, zakupu towarów oraz materiałów, a także wszystkich innych kosztów dotyczących prowadzenia firmy. Koniec każdego miesiąca oznacza dla osoby zajmującej się księgowością wydruk wszystkich zamieszczonych w księdze pozycji. Dokonywanie wszystkich czynności ułatwia dobrze dobrany program księgowy. Umożliwi on także prowadzenie rejestrów VAT, jak również ewidencję:

  • wyposażenia,
  • przebiegu pojazdów firmowych,
  • środków trwałych,
  • wartości niematerialnych i prawnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas