Artykuł sponsorowany Na jakie świadczenia socjalne mogą liczyć Polacy pracujący w Niemczech?

Na jakie świadczenia socjalne mogą liczyć Polacy pracujący w Niemczech?

Niemcy to kraj, który bardzo dba o swoich obywateli, oferując im wielokierunkowe wsparcie finansowe. Z takiego wsparcia mogą skorzystać również cudzoziemcy, którzy legalnie pracują na terenie tego kraju. Z jakich świadczeń socjalnych najczęściej korzystają Polacy? Jakie warunki trzeba spełnić, aby je uzyskać?

Arbeitslosengeld II – co to takiego?

Polacy żyjący w Niemczech mogą skorzystać z licznych świadczeń socjalnych. Muszą jednak pamiętać o tym, by ubiegać się o nie zgodnie ze swoimi prawdziwymi potrzebami. Niemieccy urzędnicy dokładnie weryfikują każdy wniosek o przyznanie pomocy finansowej i, jeśli uznają go za bezzasadny, mogą nałożyć na wnioskodawcę stosowną karę. Jednym z najpopularniejszych świadczeń socjalnych jest Arbeitslosengeld II, czyli pomoc przyznawana osobom w trudnej sytuacji życiowej. Pieniądze z tego tytułu trafiają zwykle do obywateli/cudzoziemców którzy:

  • zarabiają za mało, by godnie żyć,

  • nie opłacały składek na bezrobocie,

  • płaciły składki zbyt krótko, by ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych.

Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, a pomoc finansowa trafia tylko do najuboższych przedstawicieli społeczeństwa.

Arbeitslosengeld I, kilka słów o zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla osób, które nie pracują to tak zwany Arbeitslosengeld I. Jego wartość wynosi od 60 do 67% wysokości ostatniego wykazywanego przez podatnika dochodu netto. Arbeitslosengeld I wypłacany jest osobom które:

  • przez co najmniej rok odprowadzały składki na ubezpieczenie z tytułu zatrudnienia,

  • straciły pracę,

  • zarejestrowały się w niemieckim urzędzie pracy w celu znalezienia nowego zatrudnienia.

Jak informuje specjalista z Centrum Podatku Niemieckiego, które pomaga Polakom w zdobywaniu niemieckich świadczeń socjalnych i rozliczeniach z tutejszym fiskusem, prawo do zasiłku dla bezrobotnych można łatwo stracić. Wystarczy, że zasiłkobiorca odrzuci propozycję urzędu pracy odnośnie ponownego zatrudnienia.

Elterngeld, czyli zasiłek wychowawczy

Elterngeld to zasiłek wychowawczy dla rodzin z małymi dziećmi, które zdecydowały się na przeprowadzkę do Niemiec. Przyznawany jest osobom, które nie mogą podjąć pracy w pełnym wymiarze godzin z powodu konieczności zapewnienia opieki małoletnim. Wysokość tego zasiłku uzależniona jest od dochodu rodzica/rodziców. Ponadto Polacy, którzy mieszkają ze swoimi dziećmi na terenie Niemiec i którzy legalnie pracują, mogą skorzystać z dodatku Kindergeld, który zapewnia środki na utrzymanie i edukację najmłodszych członków rodziny.

Opracowanie:

Centrum podatku niemieckiego

Przemyśl , Barska 15

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas