Artykuł sponsorowany Na czym polega ocena ryzyka zawodowego?

Na czym polega ocena ryzyka zawodowego?

Za ocenę ryzyka zawodowego, rozumie się dzisiaj szeroką analizę warunków pracy, wraz ze szczegółowym sprawdzeniem tego, co mogłoby stworzyć zagrożenie zdrowia lub życia dla danego pracownika. Podstawowym celem takiego działania, jest zaś prewencja i wdrażanie odpowiednich procedur Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Tym na zlecenie korporacji, urzędów, szkół, czy też zakładów przemysłowych, zajmują się specjalistyczne pracownie.

Cele oceny ryzyka zawodowego

Do głównego celu ryzyka zawodowego – jak już wspomniano – zalicza się wdrażanie najwyższego poziomu ochrony zdrowia oraz życia pracowników. Pośrednimi celami, są również te dotyczące optymalizacji czasowych i finansowych, związanych z usuwaniem szkód po wypadkach, czy chorobach ekip pracowniczych, którym można by było zapobiec. Silna, sprawna i stabilna psychiczne kadra, nienarażona na niepotrzebne stresy, związane z brakiem bezpieczeństwa w miejscu pracy, jest również znacznie wydajniejsza. Ocena ryzyka zawodowego ma zatem podstawę do stosowania na różnych płaszczyznach funkcjonowania podmiotu gospodarczego. Często jest także ważna dla ubezpieczycieli.

Ocena ryzyka zawodowego w praktyce

Ocena ryzyka zawodowego, przede wszystkim pozwala na szybkie rozpoznanie zagrożeń na danym stanowisku pracy, szacując również poziom tegoż zagrożenia. Dzięki temu można między innymi przygotowywać miejsca pracy, a także wyposażenie tak, aby minimalizować wszelkie ryzyka. Podstawą działań oceny ryzyka zawodowego, jest bowiem ustalenie działań, zmierzających do wyeliminowania lub ograniczenia ryzyka na stanowisku pracy. Ważne jest także zapoznanie pracowników ze wszelkimi zagrożeniami, zarówno w trakcie rozmów kwalifikacyjnych, jak i przy wdrożeniach do wykonywania danych obowiązków.

Jak przeprowadzana jest ocena ryzyka zawodowego?

Ocena ryzyka zawodowego, przeprowadzana jest na podstawie oględzin miejsc pracy, a także dzięki wywiadom z pracownikami. Analizowane są stanowiska pracy, ich wyposażenie, uciążliwości procesu pracy, czy też wcześniej pojawiające się wypadki/choroby zawodowe. Źródłem oceny są również normy i przepisy prawne, zalecenia producenckie odnośnie użytkowania urządzeń, opinie architektoniczne, świadectwa energetyczne, karty charakterystyki substancji chemicznych, czy wyniki różnych pomiarów.

Kto przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego?

Ocenę ryzyka zawodowego powinien zawsze przeprowadzać niezależny podmiot, zajmujący się szerokimi usługami BHP. To on nie tylko przeprowadzi odpowiednie analizy, ale także wdroży plany naprawcze. Na taką pomoc można liczyć przy współpracy z firmą Kompleksowe Usługi z zakresu Prawa Pracy i BHP Krystyna Wygrab reprezentowaną przez głównego specjalistę ds. BHP Krystynę Wygrab, która oferuje także kompleksowe szkolenia pracowników z zakresu BHP. Dotyczyć one mogą między innymi aktualizowania wiedzy związanej z przepisami Prawa Pracy, czy wymogów RODO. Firma: Kompleksowe usługi z zakresu Prawa Pracy i BHP Krystyna Wygrab, jest zatem w stanie pomóc przedsiębiorstwom w przestrzeganiu norm, czy w rozwoju według nowoczesnych metodologii BHP. Z usług takiego podmiotu, korzystają dzisiaj zaś zarówno duże podmioty gospodarcze, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. To wtedy pomocne mogą być usługi organizacji stanowisk pracy, czy przeprowadzania rekrutacji pracowników na kluczowe stanowiska! 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas