Artykuł sponsorowany Na czym polega doradztwo biznesowe?

Na czym polega doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe staje się coraz bardziej popularną dziedziną gwarantującą spektakularne sukcesy. Przeprowadzone w odpowiedni sposób potrafi rzeczywiście przynosić pozytywne rezultaty. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, na czym polega doradztwo biznesowe, jakie usługi mogą wchodzić w jego skład i kto oraz w jakich sytuacjach powinien z niego skorzystać.

Istota doradztwa biznesowego

Celem doradztwa biznesowego jest wsparcie rozwoju przedsiębiorstwa. Eksperci podejmują działania, które mają na celu pomóc firmie w zrozumieniu występujących w niej zjawisk i problemów. Oprócz poznania mocnych i słabych stron organizacja dostaje również szansę na wdrożenie procesów naprawczych zaprojektowanych specjalnie dla niej.

Standardowy przebieg

Doradztwo biznesowe obejmuje szereg działań zazwyczaj przebiegających według podobnego schematu. Najpierw przeprowadzany jest audyt, który pokazuje, jakie elementy przedsiębiorstwa wymagają ulepszenia. Aby go wykonać, potrzeba wielu specjalistycznych narzędzi wykorzystywanych przez pracowników firmy doradczej. Wnioski płynące z audytu wcielane są w życie dzięki przeprowadzeniu optymalizacji strategii biznesowej.

Ekspert z Biura Rachunkowego BUFiK w Zielonej Górze tłumaczy: Optymalizacja strategii biznesowej może obejmować na przykład komunikację w firmie - zarówno tę wewnętrzną, jak i zewnętrzną – oraz takie elementy jak zarządzanie operacyjne, rozwój sprzedaży, ulepszenie zaopatrzenia, ustalenie strategii marketingowych, zarządzanie projektami. Taka optymalizacja sprawia, że powstaje nowy system funkcjonowania firmy na rynku.

 Co może obejmować doradztwo biznesowe?

W obrębie doradztwa biznesowego można wyróżnić kilka bardziej szczegółowych specjalizacji:

  • Doradztwo strategiczne, które skupia się na zdefiniowaniu strategii przedsiębiorstwa. Obejmuje zarówno fazę kreacji, podczas której tworzona jest strategia, jak i fazę wdrożenia oraz identyfikację narzędzi, które pomagają kontrolować realizację ustalonych założeń.
  • Doradztwo operacyjne sprawdzające się najlepiej wtedy, gdy firma posiada już odpowiednio zdefiniowaną strategię i należy przejść do kolejnego etapu, czyli zorganizowania procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.
  • Doradztwo IT, czyli kompleksowe doradztwo dotyczące planowania rozwiązań informatycznych. Dzięki niemu można znacznie zwiększyć wydajność infrastruktury i zoptymalizować koszty.
  • Doradztwo w zakresie restrukturyzacji wykorzystywane, gdy firma osiąga niezadowalające wyniki i sytuacja zagraża jej dalszemu przetrwaniu.

 Kto powinien skorzystać z doradztwa biznesowego?

Skorzystanie z usług doradczych powinna rozważyć praktycznie każda firma, bez względu na to, w jakiej fazie rozwoju się znajduje i od ilu lat funkcjonuje na rynku. Szczególnie powinny się na nie zdecydować przedsiębiorstwa, które chcą:

  • usprawnić funkcjonowanie firmy,
  • wyróżnić się na tle konkurencji,
  • efektywniej wykorzystywać potencjał firmy,
  • znaleźć nowe pomysły na dalsze działania,
  • szybko osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty,
  • obniżyć koszty i generować większe zyski.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas